Kentsel Tasarım Rehberlerinin Hazırlanması Projesi Arama Konferansı – Ankara

Kentsel Tasarım Rehberlerinin Hazırlanması Projesi kapsamında düzenlenen arama konferansı 28 Eylül Çarşamba günü Hilton Garden Inn Ankara'da yapılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde 12.11.2015 tarihinde başlayan “Kentsel Tasarım Rehberlerinin Hazırlanması Projesi” kapsamında geliştirilen model ışığında, uygulama ve mevzuata dair önerilerin yer alacağı çalışmalara geçildi. Proje kapsamında, Türkiye’de kentsel tasarım sürecinin her ölçekteki planlama ile ilişkisi, ilgili mevzuatta yer alma biçimi, meslek adamlarının yanı sıra, kurum ve kuruluşlarca karşılaşılan sorunlar irdelenecek. Ayrıca kentsel tasarım rehberlerinin yönetim boyutu, mesleki formasyonlar, uygulama ve denetim süreçleri ve modelin ülkemizde uygulanabilmesi ve yaygınlaştırılabilmesi amacıyla meri mevzuatlarda yapılması gereken düzenleme önerilerinin paylaşılması amaçlanıyor.

Türkiye’de Kentsel Tasarım Rehberi’nin kurumsallaşması adına önemli bir açılım sağlayacak olan projenin çıktıları mevzuat için altlık oluşturacak. Gelinen bu aşamada konuyla ilgili kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının katılımı ile projeye dönük “paydaş görüşlerinin alınması” amacıyla bir Arama Konferansı düzenleniyor. Tematik sunuşlar ve forum olmak üzere düzenlenen etkinlik 28 Eylül Çarşamba günü Hilton Garden Inn Ankara’da yapılacak. 

Programı buradan inceleyebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın