Kente Dair Konuşmalar 5: Heryerleşen İstanbul’da Yokolan Üzerine Düşünceler, Yokyer Üzerine Düşler

Tarih Vakfı'nın Karaköy Galata Rum Okulu'nda "Yine, Yeni: Dünya Kenti İstanbul" sergisine 22 Şubat Cumartesi, 14.00-18.00 saatleri arasında gerçekleşecek Heryerleşen İstanbul’da Yokolan Üzerine Düşünceler, Yokyer Üzerine Düşler paneli eşlik ediyor.

Tarih Vakfı 27-28 Şubat 1993 tarihinde ‘İstanbul Üzerine Beklentiler ve Ütopyalar’ Sempozyumu düzenlemiş ve sempozyum konuşmalarını İstanbul dergisinin Nisan 93 tarihli beşinci sayısında yayınlamıştı. Haziran 1996’da ise UNESCO himayesinde gerçekleştirilen Habitat-II İnsan Yerleşimleri Konferansı kapsamında Darphane-i Amire binalarında “Dünya Kenti İstanbul” sergisini açtı.

İlk sempozyumdan tam 21 yıl sonra, 22 Şubat 2014 tarihinde İstanbul’u ve İstanbulluluk hallerini yeniden konuşmak, şehre bu arada yaşatılan yokoluş ve heryerleşme süreciyle ilgili düşünceleri ve daha önemlisi şehirle ilgili yokyer düşlerini (ütopyalarını) paylaşmak; yirmi bir yıl öncenin kente dair düş ve düşüncelerini bugünün düş ve düşünceleriyle buluşturmak için Heryerleşen İstanbul’da Yokolan Üzerine Düşünceler, Yokyer Üzerine Düşler paneline davet ediyor.

Katılımcılar

Afife Batur, Aydın Uğur, Aykut Köksal, Bülent Bilmez, Edhem Eldem, Jean François Perouse, Korhan Gümüş, Murat Belge, Orhan Silier, Uğur Tanyeli, Yaşar Adanalı

Etiketler

Bir cevap yazın