“Kendimi Tanıyorum, Kentimi Tanıyorum” Çocuk Atölyesi

Kent ve Çocuk ile Mucizeler Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilecek “Kendimi Tanıyorum, Kentimi Tanıyorum” atölyesinde çocuklar, şehir plancıları eşliğinde İzmir’i yeniden tasarlayacaklar.

Kent ve Çocuk ekibi, etkinliği anlatıyor:

Çocuk yaratıcılığının sınırı yok. Hayal dünyasını mekana taşıyan çocuk, kente hiç tahmin edemeyeceğimiz anlamlar yükleyip, onu bir oyun alanına çevirme kabiliyetine sahip. Peki, kent bu defa gerçekten bir oyun alanına dönüşürse?

Çocuğunuz bir günlüğüne şehir plancısı olsa İzmir’i nasıl tasarlardı? İki saat süren oyunumuz boyunca bu sorunun cevabını hep birlikte arıyoruz.

“Kendimi Tanıyorum, Kentimi Tanıyorum” atölyesi, iki ana bölümden oluşuyor: 90 dakika süren ilk bölümde çocuklar kentin fiziksel bileşenlerini (yollar, sınırlar, odak noktaları, nirengiler ve bölgeler), anlatımlar eşliğinde harita üzerine maket malzemeleriyle kendi tasarladıkları şekilde yerleştiriyor. Bu esnada bizler de onların kent deneyimlerini; sevdikleri yerleri, deneyimlerini soruyor ve oyunu derinleştiriyoruz. Geri kalan 30 dakikada da çocuklar tasarımların sunumlarını yapıyor, tasarladıkları kentte potansiyel sorunları tartışıyor ve birlikte çözüm geliştiriyorlar. Hem oyun oynuyoruz, hem kentimizi tanıyoruz!

Atölye çalışmasında çocuklar, mekan deneyimlerini birbiriyle paylaşacak ve bu deneyimleri kendi hayal güçleriyle birleştirerek üretime dökme imkanı bulacaklar. Takım çalışması ile, birlikte karar alma çalışmalarına dahil olacak, aldıkları kararları üretime geçirecekler.

Özgün Yetenek Sistemi’ni geliştiren Mucizeler Merkezi’nde gerçekleştirilecek atölyede, yetenek uzmanı Meltem Karataş ve şehir plancıları çocuklara eşlik edecek.

Detaylı bilgi ve başvuru için: 0232 290 06 86
Etkinlik Ücreti: 100 TL
Etkinlik kontenjanı: 20 kişi
Yaş aralığı: 7-11 yaş
Tarih: 30 Nisan 2017 Saat: 11:00
Adres: Gümüş Plaza Metro – Bornova

Kent ve Çocuk
2015 yılında kurulan Kent ve Çocuk, kent mekânını yeniden çocuk yaratıcılığına açmayı amaçlayan, şehir plancılarından ve mimarlardan oluşan gezici bir ekip. Bu amaçla, oyun atölyeleri düzenliyor, kentin farklı mekânlarını çocuklarla birlikte deneyimleyecek çalışmaları üretiyor, ülkemizde ve dünyada kent ve çocuk ilişkisine yönelik farklı çalışmaları takip ediyor.

Mucizeler Merkezi
Mucizeler Merkezi, bireylerin ve kurumların, yaşamlarında fark yaratacak olan yeteneklerinin ve potansiyellerinin keşfedilmesi, geliştirilmesi amacıyla kurulmuş danışmanlık ve araştırma merkezidir. Mucizeler Merkezi, Türkiye’de dejenere olmaya yüz tutmuş “yetenek” kavramına yepyeni ve kullanışlı bir bakış açısı getirerek “Her insan yeteneklidir” felsefesiyle yola çıkmıştır. 2014 yılından bu yana da, kendini daha iyi tanımak, özgün yeteneklerini keşfetmek ve geliştirmek isteyen tüm birey ve kurumlara, bireysel ve kurumsal olarak vermektedir. Yetenek alanında dünyadaki gelişmeleri ve yenilikleri sürekli olarak takip eden, aktif katılım sağlayan, kendini daima güncel ve dinamik tutan Mucizeler Merkezi, ilk günkü heyecanıyla çalışmalarına devam etmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın