KCAP ile Kadıköy’ü Tartışıyoruz

KCAP Architects&Planners, 'Stratejik Masterplanlama' kavramını ve Kadıköy'ün gelecek stratejilerini, 11 Eylül Çarşamba günü saat 19.00'de Tasarım Atölyesi Kadıköy'de tartışıyor.

KCAP Architects&Planners, Londra Olimpiyat Parkı, Zürih Bilim Kenti, Hafencity, Montpellier Garı gibi kentsel ölçekte stratejik masterplan çalışmaları yapıyor. Peki yüzlerce hektar büyüklüğündeki masterplanlar uygulamaya nasıl geçiyor? Uygulama sürecinde ‘strateji’ kavramını vurgulayan ekip, ‘Stratejik Masterplanlama’ kavramını ve Kadıköy’ün gelecek stratejilerini, 11 Eylül Çarşamba günü saat 19.00’de Tasarım Atölyesi Kadıköy’de tartışıyor.

KCAP, son yıllarda Londra’nın en büyük dönüşüm projesi olan 2012 Olimpiyat Parkı’nın masterplancılarından. Parkın yer aldığı LEA Vadisinin, 2012 Olimpiyatları sonrasında yaşam kalitesi yüksek mahalleler, yaratıcı iş alanları ve kamusal alanlarla uzun vadeli dönüşüm sürecinin de tasarımcıları.

Stratejik projeler ve kararlarla hayata geçirilen en önemli örnek ise Hamburg’daki Hafencity Projesi. Hamburg eski Liman Bölgesinin dönüştürülmesi sürecinde, bu kadar büyük bir alanda, mevcut planlama araçları ile uygulama yapmanın imkansız olduğunu düşünen ekip, ‘Stratejik Tasarım Rehberi’ yoluyla bugün Almanya’nın belki en canlı ve yaşayan dönüşüm projesini gerçekleştiriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın