kavram-a/tölyesi kent okuması

Maltepe Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyeleri 3-4 Aralık 2022 tarihlerinde Salt Galata'da ''kavram-a/tölyesi'' başlığı ile spesifik bir kentsel ara yüzü birçok katmanı ile irdeleyerek, kentsel mekanın dünü ve bugününe ilişkin okumalar yapmayı amaçlıyor. Son başvuru tarihi 21 Kasım 2022.

İstanbul pek çok uygarlığa, kültür ve alt kültüre ev sahipliği yapmış bir metropol olarak, bütün bu sosyolojik zenginliği ve çeşitliliği ile birlikte yine çok farklı kentsel morfolojileri de bünyesinde barındırır. Kuşkusuz kentsel mekân okumalarını sadece fiziksel koşullar üzerinden yapmaya niyet etmek eksik ve yanıltıcı olur. Kentleri fiziksel koşullar ile beşeri eylemlerin kesiştiği yapay yapılı çevreler olarak tanımladığımızda, kentsel mekânların da son derece dinamik, kendine özgü ve eşsiz olabileceğini kavramak kolaylaşır. Yerin ruhu ya da bağlam olarak sıklıkla tarif ettiğimiz bu kendine özgü olma hali (karakteristik) bazen bir çırpıda bazen de tarihsel arka planını irdeledikçe hakim olabileceğimiz, deneyimleyebileceğimiz fenomonolojik bir duruma işaret eder.

Çalışma, son derece spesifik bir kentsel ara yüzü (Perşembe Pazarı Caddesi aksı) birçok katmanı ile irdeleyerek, kentsel mekanın dünü ve bugününe ilişkin okumalar yapabilmeyi amaçlıyor. Kentsel mekânın nasıl, ne zaman ve kiminle var olduğu, zamanla nasıl evrildiği, sosyo-ekonomik parametrelere bağlı olarak nasıl dönüştüğüne dair düşünce ve fikir üretmeyi hedefliyor.

Tasarımcı kenti nasıl görür?
Kenti nasıl okur?
Yerin ruhunu nasıl anlamlandırır ve ifade eder? sorularına cevap arıyor.

Maltepe Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyeleri tarafından düzenlenen kavram-a/tölyesi, tasarım fakültelerinde eğitim gören lisans ve yüksek lisans (mimarlık/iç mimarlık/şehir ve bölge planlama/endüstriyel tasarım/…) öğrencilerinin katılımına açık olarak düzenlenecek.

Katılımcıların iki gün boyunca tam zamanlı olarak atölyede bulunmaları bekleniyor. Atölye sonunda katılımcılara sertifika verilecek.

Atölye Tarihi /Mekânı: 3-4 Aralık 2022 / Salt Galata
Son başvuru tarihi: 21 Kasım 2022 12:00
Kontenjan: 30 kişi
Detaylı bilgi ve merak ettikleriniz için; kavramatolyesi@gmail.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Başvuru formuna buradan veya QR kod üzerinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın