Kapadokya – Uçhisar Çalıştayı

Kapadokya - Uçhisar Çalıştayı, 25 - 29 Temmuz 2011 tarihleri arasında Uçhisar'da gerçekleşecek. Çalıştaya katılmak için son başvuru tarihi 10 Temmuz 2011.

Kapadokya’nın en önemli yerleşim merkezlerinden olan Uçhisar Beldesi’nde turizm, gelişmenin odağıdır. Öncelikle küçük ölçekli yatırımlarla başlayan turizm etkinlikleri yerleşmeyi giderek cazibe merkezi konumuna getirirken, bölgenin yerel dokusunun korunarak kullanılması yönündeki çabaların da artmasını sağlamıştır. Geleneksel dokunun ve doğal/kültürel peyzajın korunarak sürdürebilirliğinin sağlanması ile turizmde etkinliğin artırılması Uçhisar için yaşamsal önemdedir.

Uçhisar Belediyesi, Mimarlar Odası Kayseri Şubesi ve Şehir Plancıları Odası Kayseri Şubesi tarafından bu yıl ilki düzenlenmesi planlanan bu çalıştayda, üniversitelerin öğretim elemanlarının / öğrencilerinin ve Kayseri’deki sivil toplum kuruluşlarının ortaklığında, Uçhisar’ın özgün nitelik taşıyan mekansal öğeleri üzerine tasarımlar üretilmesi hedeflenmektedir.

5 gün sürmesi öngörülen çalıştay kapsamında somut ve soyut fikirlerle desteklenen projeler üretilmesi amaçlanmakta, sonuç ürünlerin sürdürebilirlik ilkeleri doğrultusunda potansiyel değerleri koruyarak turizme dönük çözümler ortaya koyması beklenmektedir. Farklı temalar üzerine şekillendirilecek olan çözümlerde, yerel gerçekliklerin de gözetilmesi ve böylece Belediye tarafından yaşama geçirilme olanağı taşıması da dikkate alınacaktır.

Çalıştay üniversitelerin mimarlık ve şehir planlama bölümlerinden lisans ve lisansüstü düzeyde öğrencilerin katılımları ile gerçekleştirilecektir. Uçhisar yerleşmesinde çözüme ihtiyaç duyan odaklar üzerine çalışmaların gerçekleştirileceği çalıştaya toplam 25 öğrencinin çağrılması öngörülmektedir. Tasarımların teması üzerine odaklanan konferanslarla açılacak olan çalıştayda, davetli uzmanların yürütücülüğünde tasarım çalışmalarının yürütülmesi sağlanacaktır.

Program

Organizasyon:
TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi

TMMOB Şehir Plancıları Odası Kayseri Şubesi

Uçhisar Belediyesi

Katılmak isteyen öğrencilerin e-posta ya da posta adreslerine CV’leri ile başvurmaları gerekmektedir.

Çalıştaya katılım ücretsizdir, çalıştaya katılacak öğrencilerin Uçhisar’da konaklama ücretleri karşılanacaktır.

posta: TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi
Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Sahabiye Mh. Yıldırım Cad. No:30 Kocasinan/Kayseri

E-Posta : kayseri@mo.org.tr

Tel/Fax :0352 222 86 95

TMMOB Şehir Plancıları Odası Kayseri Şubesi
Serçeönü Mah. Ahmetpaşa Caddesi Mühendisler İşhanı No:24/402 Kocasinan- Kayseri

Tel/Fax : 352 2220776

E-Posta : spokayseri@spo.org.tr

Etiketler

1 Yorum

Bir yanıt yazın