Kadın Mimar: Türkiye ve Almanya’da Mimarlık Mesleğinde Kadınlar

©Goethe-Institut

Kadın Mimar: Türkiye ve Almanya’da Mimarlık Mesleğinde Kadınlar Sergisi

Erkekler inşa eder, kadınlar içinde oturur; 20. yüzyılın başındaki algı buydu. Kadınlar yaklaşık 100 yıl önce mimarlık eğitimi alma hakkı için mücadele etmiş, bu meslekte başarılı olmuş ve o zamandan beri standartları belirlemiş olsalar da, bu meslek günümüze kadar gene de Türkiye’deki gibi Almanya’da da hala erkek çalışma alanı olarak kabul edilmektedir.

Türkiye’deki Goethe-Institut Kadın Mimar sergisi ile, her iki ülkeden 18 kadın mimarı tanıtmak, tartışmayı açmak ve uzmanların sohbete girmesini sağlamak istiyor. Burada odak noktasında, mimariyi şekillendiren veya şu anda yaptıkları işlerle önemli vurgular yapan kadınlar yer almaktadır.

“Mimarlık mesleğinin gelecekte gerçekten kadın ağırlıklı olup olmayacağını zaman gösterecek. Günümüzde mimarlık fakültelerindeki öğrencilerin yarısından çok daha fazlasını artık kadınlar oluşturuyorsa da, hepsinin bu meslekte kendine gerçekten bir yer bulabildiğini söylemek yine de mümkün değil.” Alman Mimarlık Müzesi (DAM), 2017 yılında “FRAU ARCHITEKT 100 yılı aşkın bir tarih: Mimarlık mesleğinde kadınlar” başlığı altında açtığı serginin çıkış noktasını bu cümleyle tanımlamış ve kadınların bu meslekteki durumu ile kadın mimarisinin tarihini kamunun dikkatine sunmuştu. Kadın Mimar, Frankfurt’ta açılan sergiden bir seçki sunuyor ve Türkiye’ye de bakış atarak genişletiyor.

Sergiyi https://www.goethe.de/ins/tr/tr/kul/sup/ekt.html adresinden ziyaret edebilirsiniz.

Çevrimiçi Sergi Açılışı

4 Mayıs 2021, saat 20.00 (GMT+3)

Konuşmaclar: Mimar ve bilim insanları Prof. Dr.-Ing. Mary Pepchinski (Berlin) ve Prof. Dr. Özlem Erdoğdu Erkarslan (İzmir)
Moderatör: Mimar ve bilim insanı Dr. Meral Ekincioğlu (Boston)

Kadınlar yaklaşık 100 yıl önce mimarlık eğitimi alma hakkı için mücadele etmiş olsalar da, bu meslek günümüze kadar gene de Türkiye’deki gibi Almanya’da da hala erkek çalışma alanı olarak kabul edilmektedir. Türkiye’deki Goethe-Institut KADIN MİMAR sergisi ile, her iki ülkeden 18 kadın mimarı tanıtmak, tartışmayı açmak ve uzmanların sohbete girmesini sağlamak istiyor. Burada odak noktasında, mimariyi şekillendiren veya şu anda yaptıkları işlerle önemli vurgular yapan kadınlar yer almaktadır.

Etkinlik “Goethe-Institut Türkei” Youtube kanalında Türkçe ve Almanca olarak, simultane çeviri ile canlı olarak yayımlanacak.

Etiketler

Bir cevap yazın