Kabuğundan Sıyrılan Fin Tasarımı

Jani Kaila'nin küratörlüğünde sergi, Finlandiya Büyükelçiliği'nin himayelerinde 14 Kasım-15 Aralık 2012 tarihleri arasında Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde izlenebilir.

Sergi İstanbul Tasarım Bienali/Paralel Katılımcı Programı kapsamında yer almaktadır.

Sergi, 19 çağdaş Fin tasarımcının ürünlerinden ve tasarımcıların fotoğraflarından oluşmaktadır. Sergi mobilya, aydınlatma, cam eşya, seramik, mücevher ve ayakkabıdan oluşmaktadır ve günümüzün Fin tasarımından bir kesit sunuyor.

Tapio Wirkkala, Ilmari Tapiovaara, Vuokko Nurmesniemi, Kaj Franck, Timo Sarpaneva ve Alvar Aalto gibi tasarımcılar sayesinde 1950’lerden itibaren uluslararası bir bilinirliliğe sahip Çağdaş Fin Tasarımı, Fin kimliğinin ve bir ulus olarak Finlandiya’nın gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Gerçekten de Fin ulusal kimliği 1950’li ve 1960’lı yıllarda büyük ölçüde tasarım, mimarlık ve müziğin tanınmasıyla yapılandı. Fin tasarımı da özgün stil ve yüksek kaliteli üretime dayalı bir konsept haline geldi.

Sergide yer alan tasarımcılar: Tapio Anttila, Aki Choklat, Tuomas Ervamaa, Jonas Hakaniemi, Maria Jauhiainen, Harri Koskinen, Nathalie Lahdenmäki, Jatta Lavi, Stefan Lindfors, Julia Lundsten, Mikko Paakkanen, Anu Penttinen, Markku Salo, Ilkka Suppanen, Mika Tolvanen, Rane Vaskivuori, Lotta Veromaa, Päivi Raivio & Veera Kulju.

Sergide öne çıkan tasarımcılardan bazıları şöyle:

Harri Koskinen, tavizsiz, cesur, kendisine kariyerinin başından itibaren uluslararası tanınırlık kazandıran bir estetiğe sahip tasarımcıdır. Kullanışlılık, minimal bir stil ve ürüne konsept olarak yaklaşmak ve mekansal tasarım Koskinen’in alametifarikasıdır. Harri Koskinen’in müşterileri arasında Alessi, Arabia, Artek, Çanakkale Seramik & Kalebodur, Cassina IXC, Design House Stockholm, Finlandia Vodka Worldwide, Genelec, Iittala, Issey Miyake Inc., Montina, Muji, Panasonic, Seiko Instruments Inc., Swarovski, Venini ve Woodnotes bulunmaktadır.

2000 yılında kurulan Koskinen’in tasarım ajansı Friends of Industry Ltd. ürün, konsept ve sergi tasarımları alanında faaliyet gösteriyor. 2009 yılında Koskinen mobilya ve bir lambadan oluşan ve kendisiyle aynı adı taşıyan Harri Koskinen Works adlı koleksiyonunu çıkardı. 2012 Ocak ayında Koskinen littala markasının tasarım direktörü olarak atandı. Koskinen’in tasarımları dünya çapında sergilenmiştir, kendisi 2009 Torsten ve Wanja Söderberg Ödülü, 2007 Pro Finlandia Medal ve 2004 Compasso d’Oro Ödülü kazanmıştır.

Tapio Anttila serbest çalışan bir tasarımcı. Mutfak aksesuarından, mobilyaya kadar geniş bir tasarım alanında çalışıyor. Tasarımlarının bir çoğu ödüller aldı.

Ilkka Suppanen 1995 yılında Helsinki’de Studio Suppanen’i kurdu. Stüdyo, konsept, iç mekan, ürün ve mimarlık alanlarında entegre stratejik tasarımlarla öne çıkar. Ilkka Suppanen çağdaş Fin tasarımcıları arasında dünyaca bilinen bir tasarımcıdır. İşleri Venedik Mimarlık Bienali, Milano Mobilya Fuarı ve New York MoMa’da gösterilmiştir. Alessi, Amnesty, Arabia, Artek, Dna, Hackman, Iittala, Ikea, Ingo Maurer GmbH, Lundia, Marimekko, Martela, Neste, Nokia, Sony Playstation, Swatch, Vitra, Warner Music gibi şirketlere iş üretmenin ve sergilerin yanında iç mimar, tasarımcı, heykeltraş ve film yönetmeni olarak şimdiye kadar yaklaşık ikiyüz civarında proje tamamlamıştır.

Bu sergi için çağdaş mobilya objeleri, lambalar, mücevher, cam ve seramiklerden bir seçkinin yanında minimalist, büyürken kuruyan “kelo” ahşabında aydınlatma işleri ve modernize edilmiş geleneksel Fin keçe terlikleride seçildi. Yüksek teknolojiyi Harri Koskinen’in Genelec Şirketi için yaptığı işler temsil etmektedir.

Jani Kaila’nın küratörlüğünde hazırlanan sergi 14 Kasım-15 Aralık 2012 tarihleri arasında Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

Etiketler

Bir cevap yazın