James Bond’un Mimarlık Karşısında 50 Yılı

Sergi, 9 Ocak - 23 Şubat 2013 tarihleri arasında Pilot Galeri'de izlenebilir.

PİLOT, 9 Ocak-23 Şubat tarihleri arasında, Constantinos Taliotis’in “James Bond’un Mimarlık Karşısında 50 yılı” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergi, Constantinos Taliotis’un geçtiğimiz iki sene boyunca, ganster ve B-tipi filmlerin biçim ve içeriklerinde yaptığı titiz araştırmaların neticesi olarak ürettiği bir seri fotoğraf çalışmasından oluşuyor. Filmlerin en kritik anlarına yoğunlaşarak ürettiği sinematik an’lar, toplamda sekiz heyecan verici tablo yaratıyor. Birbirini izleyen bütünlüklü işler, tetiğe dokunan parmağın başlattığı korkunun ve şüphenin izini sürüyor. İşlerinde, ganster ve B-türü filmlerde sürekli olarak kullanılan evrak çantası değişimi, otomobil kovalama, rehin alma, yol kesme, sırtından vurma gibi sembolik anlar kurgunun, sanatçının yaratmaya çalıştığı anlatının araçlarına dönüşüyor. Akan görüntüyü donduran fotoğraf vasıtasıyla filmlerdeki zaman kavramının da açılması, böylece tekrardan düşünülmesi amaçlanıyor.

Sanatçının, sergiye de ismini veren ve ilk kez izleyici ile buluşacak olan yeni videosu, James Bond filmlerinde havaya uçurulan, bombalanan, imha edilen binaların izini sürüyor. Taliotis, 50 yıl içinde James Bond filmlerinde, değişen mimari ile sinema tekniklerinin, değişmeyen bir “yok etme arzusu”yla nasıl kesiştiğini gösteriyor.

Kıbrıs doğumlu Constantinos Taliotis (d.1983) Berlin’de yaşıyor ve çalışıyor. Taliotis, solo ve grup sergileriyle Lefkoşa’da (APOTHEKE Contemporary Arts, Nicosia Municipal Art Center), Londra’da (Fold Gallery, London Art Fair), Atina’da (Art Athena, Kappatos Gallery), Berlin’de (Art Forum Berlin, Metro Gallery), Venedik’te (11.Venice Architecture Biennial, Arte Laguna Art Prize), Basel’de (Art Basel) ve İstanbul’da (Akbank Sanat) yer aldı. Sanatçının 2011 yılında VDM yayınları tarafından yayımlanan “Buzdolabının Işığı Altında” bir kitabı bulunmakta. Taliotis şu an Künstlerhaus Bethanien’de konuk sanatçı programında. Önümüzdeki dönem için ise, the ISCP tarafından New York’a davet edildi.

Etiketler

Bir cevap yazın