İyi Niyet: Barışın Mimarisi

Studio X'in, "Bitmeyen Sınırlar: Barınak, Kamp, Şehir ve Devlet" başlıklı mültecilikle ilgili atölyeler dizisi sonuçları "İyi Niyet: Barışın Mimarisi" sergisi kapsamında 6 Mart-24 Nisan tarihleri arasında izlenebilir.

Savaş ve çatışma ne yazık ki tüm zamanlara ait olgular. Bu anlamda barış ve istikrarı sağlamayı amaçlayan arabuluculuk misyonlarını, yeniden inşa girişimlerini ve uluslararası kanunların varlığını takdir etmeli. Ne var ki sürdürülebilir barışa giden yol çetin ve zahmetli.

“İyi Niyet: Barışın Mimarisi” sergisi bu olguların karmaşıklığına dair iç görü geliştirirken, gerçekleştirilmiş projeler üzerinden savaş sonrası yerellik merkezli bir kalkınma ve yeniden inşa süreci nasıl olabilir sorusunu araştırıyor.

Serginin İstanbul özelindeki bölümü, “Misafirperverlik” Sözlüğü, sığınmacıya ve mülteciye (mekansal) dil üzerinden bakıyor. “Misafir” sözcüğünün kültürel, sosyal ve yasal anlamlarını çeşitli dökümanlar ve İstanbul’dan mekan okumalarıyla deşen sergi, “misafir” ve “ev sahibi” arasındaki ilişkilere ve bunların kentteki göstergelerine odaklanıyor.

Misafir ve ev sahibi, ne zaman birine ziyaretçi ne zaman yabancıdır? Hangi durumda birbirlerine düşman hangi durumda tutsak olurlar? Misafir nasıl görünmez olur?

“İyi Niyet: Barışın Mimarisi”, Archis (Amsterdam) tarafından başlatılmış çok ortaklı uluslararası bir proje. İstanbul ayağı Studio-X’ le birlikte üretilen projenin küratörleri Arjen Oosterman ve Lilet Breddels.

Derrida’ nın misafirperverlik hakkındaki metinleri üzerinden Merve Bedir’in küratörlüğünü yaptığı ”Misafirperverlik Sözlüğü” sergisi ise Banu Cennetoğlu, Artıkişler Kolektifi, Auguy Lufuluabo, Abd Nova, Basem Nabhan, Ülkü Oktay, Alican İnal, Metehan Özcan, ve diğerlerinin işleri ile geliştirilmiş.

Bu proje Creative Funds NL ve Hollanda Büyükelçiliği’nin destekleriyle gerçekleştirilmiştir.

Etiketler

Bir cevap yazın