İTÜ Mimari Proje Öğrenci Sergisi: New York ve Manhattan

NYC, Manhattan için İTÜ Mimarlık öğrencileri tarafından üretilen projeleri içeren sergi 17 Kasım tarihine kadar Taşkışla zemin kattaki BİM Holü’nde görülebilir.

Yürütücülüğünü Ayşe Şentürer’in yaptığı ve Hakan Tüzün Şengün ile Seda Buğra Tekinalp’in destek verdiği Mimari Proje 7 [Architectural Design 7] stüdyosu, “FUTURE VISIONS @ NEW YORK CITY : New Urbanity & New Architecture : The City as A Place of Social Development” temalı projeleri kapsamında New York şehrinin kritik güncel sorunlarını gelecek öngörülerinin vizyoner açılımlarıyla ele alarak, Manhattan adasındaki henüz yapılaşmamış boşluklar üzerinden tartıştı.

Ayşe Şentürer, Pelin Dursun ve Hakan Tüzün Şengün’ün çekirdek jüri olduğu; Deniz Aslan, Oğuz Cem Çelik, Zeynep Günay, Kerem Piker, Rüya İpek Balaban’ın da davetli jüri oldukları Bitirme Projesi kapsamında da İTÜ Mimarlık Fakültesi, Diploma Projesi geleneğindeki yarışma projesi anlayışı içinde, New York şehrinde bir noktaya odaklanıldı. Yer ise, gerek yarışmaya açıldığı yıllarda gerekse tamamlandıktan sonra mimarlık gündeminde geniş yer bulan High Line ve onun Manhattan 34W’e dayanan bitiş ya da bu yöndeki başlangıç noktasıydı ki alan hali hazırda önemli bir değişimin eşiğindeydi. Böylece konu, NYC W34 HUDSON RIVER HIGH LINE + : A Socio-Cultural Core Rooting and Spreading High Line To The Hudson River and Mid-Town Manhattan olarak ilan edildi. Öğrenciler tarafından NYC üzerine yapılan detaylı araştırmalar, araştırma ortamını destekleyen kapsamlı kaynakça, Columbia GSAPP’den Rihard Pluntz’un canlı konferansı ve jüri oturumlarıyla desteklenen süreç sonucunda farklı tartışmalar açan projeler ortaya çıktı.

Taşkışla’da BİM Holü’nde 17 Kasım’a kadar sürecek öğrenci sergisi, NYC, Manhattan için üretilen bu projelerden bir seçkiyi içeriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın