İtalyan Mimarların Öyküsü – Mimarlığı Sevin: Gio Ponti

Moira Valeri'nin küratörlüğünde düzenlenen "İtalyan Mimarların Öyküsü" etkinlik serisi devam ediyor. Politecnico di Milano'dan Profesör Fulvio Irace, "Mimarlığı Sevin: Gio Ponti" başlıklı sunum ile 14 Ekim Pazartesi günü 19:00'da İtalyan Kültür Merkezi'ne konuk olacak.

Mimar, tasarımcı, sanatçı ve kültürel bir aktivist olan Gio Ponti (1891-1979), arzuları, coşkuları ve çelişkileri değişken modernite fikrine sürekli bağlı kalarak yorumlaması ile yirminci yüzyıl mimarisinin eşsiz kahramanlarından biri olmuştur.

“Domus” (1928) ve “Stile” (1941) dergilerin kuruculuğunu, Triennale di Milano’nun yöneticiliğini, Eurodomus gibi girişimlerin küratörlüğünü yapmış olan Ponti, uzun kariyeri boyunca hem kalitenin gözetildiği (kendisi İtalya’nın farklı farklı dahilere ev sahipliği yaptığını söylerdi) hem de modernitenin salt olarak yeni unsurların ifadesi olmadan paylaşılan davranışlarla da ilişkilendirildiği konut çözümleriyle mimarların öngördüğünden daha geniş bir çerçeveden halka hitap eden mimari bir anlayış hayalini kovaladı.

Konferans Ponti’nin tükenmez yaratıcılığının çeşitli yönlerine odaklanacak olup, uluslararası (Latin Amerika, Orta Doğu, Avrupa ve Hindistan’daki) ününün arkasında yatan sebepleri ve yirminci yüzyılın ikinci yarısında modernitenin ikonları haline gelmiş olan Pirelli Gökdeleni ya da Superleggera sandalyesi gibi başarılı işlerini inceleyecektir.

Fulvio Irace, Politecnico di Milano’da Mimarlık Tarihi Profesörü olarak çalışmakta olup, Mendrisio Academy of Architecture’da ziyaretçi eğitmen olarak ders vermektedir. 2005-2009 yılları arasında Triennale di Milano’nun Mimarlık ve Bölge departmanının küratörlüğünü yaparak, ‘Le città visibili: Renzo Piano’ (2006), ‘Casa per Tutti’ (2007) gibi birçok serginin hazırlığında yer almıştır. 2012 yılında Venedik Mimarlık Bienali’nde ‘Facecity’i ser
gilemiştir. “Domus” (1980-86) ve “Abitare” (1987- 2007) dergilerinin mimari editörlüğünü yaptığı süreçte yerel ve ulusal dergilerle ortak çalışmalar yürütmüş ve başarılarıyla 2005 yılında mimari eleştirileriyle “Inarch Bruno Zevi” ödülünü almıştır. 1986’dan beri “Il Sole 24 Ore” gazetesinin Pazar ekinde mimarlık üzerine köşe yazarlığı yapmaktadır.

Basılı çalışmalarından bazılarının konuları L. Caccia Dominioni, G. Ponti, G. Muzio, C. Mollino, F. Albini, R. Piano ve ‘Milano Moderna’ üzerinedir. Son çalışmalarından bazıları olarak “Stories d’interni” (2015) ve “Codice Mendini” (2016) gösterilebilir.

*Etkinliğin dili İngilizcedir.

Etkinlik detayları, İtalyan Kültür Merkezi’nin web sitesinden incelenebilir.

Etiketler

Bir cevap yazın