İtalyan Mimarların Öyküsü – Manfredo Tafuri’nin Tarihi Projesi

Moira Valeri'nin küratörlüğünde düzenlenen "İtalyan Mimarların Öyküsü" etkinlik serisi, 17 Kasım Pazartesi akşamı "Manfredo Tafuri'nin Tarihi Projesi" sunumu ile sona eriyor. Saat 16:00'da Zoom üzerinden yapılacak seminerin konuşmacısı Marco De Michelis olacak. Etkinliğin moderatörlüğünü ise Belgin Turan Özkaya üstleniyor.

 

Manfredo Tafuri, yirminci yüzyıl mimarisinin en etkili tarihçilerinden biri olarak addedilir. Yirminci yüzyıl deneylerine ve buna paralel olarak İtalyan Rönesansının olağanüstü yıllarına adanmış araştırmalarıyla bilinen Tafuri mimarlık için bir iletişim ve bilgi aracı olarak tarih fikri değilde, mimariye eleştirisel ve bilişsel bir yaklaşım formüle edebilen özerk bir araç olarak bir tarih fikrini ortaya koymuştur.

Tafuri için tarih, “tarihi bir proje” olup, farklı bilgi ve dillerin çokluğunun kesiştiği, karmaşık olaylar ağını çözme yeteneğine sahip bir özgür bilgi akışıydı.

Marco De Michelis Milano Bocconi Üniversitesi’nde mimarlık tarihi dersleri vermektedir. Avrupa’da (Venedik, Hamburg, Weimar, Leeds) ve ABD’de (Columbia Üniversitesi, Cooper Union, New York Üniversitesi) çok sayıda üniversitede ders vermiştir. Berlin ve Münih’teki Alexander von Humboldt-Stiftung ve Santa Monica, California  Getty Sanat Tarihi Merkezi’nde ilim uzmanı olarak görev almıştır. 1993’ten 1996’ya kadar Milano Trienali’nde “Galerii” yöneticiliği yaptmıştır.  On dokuzuncu ve yirminci yüzyıl sanat ve mimarlığıyla ilgilenmektedir.

Belgin Turan Özkaya (PhD, Cornell Üniversitesi, 1995) ODTÜ’de Mimarlık Tarihi Profesörüdür. Özellikle yirminci yüzyıl İtalyan ve on dokuzuncu yüzyıl seyahat ve müze mimarlığına odaklanan çalışmaları kültürler ötesi bakış açısıyla yaklaşılmış bağlantılı tarih örnekleridir. Yayınları arasında şu sıra tamamlamakta olduğu Aldo Rossi and the Art of Connecting and Itinerant Objects ile Rethinking Architectural Historiography (Routledge, 2006) sayılabilir. Çalışmalarını destekleyen kurumlar arasında CCA, Getty Araştırma Enstitüsü, Koç Üniversitesi-ANAMED ve AKPIA, Harvard Üniversitesi öne çıkmaktadır.

“İtalyan Mimarların Öyküsü” serisi, Dr. Mimar Moira Valeri’nin küratörlüğünde gerçekleşmektedir. Etkinlik hakkında detaylı bilgiye İtalyan Kültür Enstitüsü üzerinden erişilebilir.

Etkinliğin Zoom linki için tıklayınız.

Etiketler

Bir cevap yazın