İtalyan Mimarların Öyküsü – İnsanlığa Yol Verelim

Moira Valeri'nin küratörlüğünde düzenlenen "İtalyan Mimarların Öyküsü" etkinlik serisi devam ediyor. Matteo Dondé'nin konuk olacağı ve 4 Kasım Perşembe akşamı 18:00'da Zoom üzerinden yapılacak etkinliğin moderetörlüğünü Selva Gürdoğan üstleniyor.

Konuşmacı Matteo — Dondé, Mimar ve Şehir Planlamacısı, bisikletli ulaşımın planlanması, trafik hızının kontrolü ve kamusal alanların iyileşmesi uzmanı
Moderatör — Selva Gürdoğan, Superpool’un Kurucusu

Webinar’a katılmak için tıklayınız.

Çoğu zaman şehirlerde bulunan yolların sadece arabalara ait olduğu düşünülür. Aslında bu yol, yayalardan bisikletlilere, sürücülerden motosikletlilere kadar farklı kullanıcı kategorilerinin bir arada yaşaması gereken bir kentsel alandır. Bu yanlış düşüncenin etkisi, özellikle sürücüler tarafından yolun agresif bir şekilde kullanılmasına ve güvenlik, çevre kalitesi açısından olumsuz sonuçlara yol açar. Motorlu araçların sayısını ve hızını azaltmak, bu alanın son derece değerli olduğunu kanıtlama bağlamında kendilerine ayrılan alanı daha geniş ve daha erişilebilir bir şekilde kaldırımlar, bisiklet yolları, kentsel yeşillik ve ağaçlandırma yapılarak, çocuklar için oyun alanları, bankları ve masaları koyarak kamusal alanlar açıp yeniden yaşatmak ve sosyalleşme mekanları yaratmak insanlara yol vermek anlamına gelir.

Milano’da Rovereto caddesinde taktik şehircilik uygulaması (Fotoğraf: Matteo Dondé)

Matteo Dondé, Milano Politecnico Üniversitesinden 1999 senesinde mimar olarak mezun olmuş olup, bisikletli ulaşımın planlanması ve tasarlanması, trafik hızının kontrolü, Zona 30’un (Bölge 30, şehir içi, hız sınırının saatte 30 kilometre olduğu bir alandır) planlanması ve sokakların kamusal alan olarak yeniden geliştirilmesi, eserlerin projelendirilmesi konusunda uzmanlaşmıştır.
Bisikletli ulaşımı ve trafik düzenleme uygulamalarının ve Zona 30’un planlanması ve tasarımı için çeşitli İtalyan yerel yönetimlere danışmanlık yapmıştır. 2013’ten bu yana, Zona 30 ve taktik sehircilik uygulamaları ve deneylerinde tasarımcısı olarak görev yapmıştır. 2019 senesinde Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı’nin trafik düzeltme ve yol güvenliğine yönelik teknik görev yapısında danışmanlık yapmıştır. 2010 yılından bu yana üniversitelere, meslek odalarına, Italyan Belediyeler Ulusal Birliği’ya, teknisyenlere ve yöneticilere bu konular dahilinde kurslar vermiştir.

İnsanlığa yol verelim (Alberto Marescotti’nin resmi)

Selva Gürdoğan, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde başladığı mimarlık eğitimini Southern California Institute of Architecture’u birincilikle bitirerek tamamladı. 2002-2006 yılları arasında OMA’nın Rotterdam ve New York ofislerinde çalıştı. Araştırma odaklı mimarlık ve tasarım ofisi Superpool’u, Gregers Tang Thomsen ile beraber 2006 yılında, İstanbul’da kurdu. 2013-2019 yılları arasında Columbia Üniversitesi’nin Mimarlık Fakültesi’ne bağlı kent laboratuvarı Studio-X Istanbul’un Thomsen’le birlikte eş-yöneticiliğini yaptı. 2017 yılından beri Bernard van Leer Vakfı’nın desteğiyle Kent95 programının paydaşlarından biri olan Superpool, kentlerin çocuklar ve bakım verenleri için iyileştirilmesi üzerine çalışmaktadır. Superpool’un bu program çerçevesinde liderliğini üstlendiği projelerden biri de 2019 yılında, Kadir Has Üniversitesi Kent ve Çocuk Çalışmaları Yüksek Lisans Programı’nın kurulması olmuştur. Gürdoğan aynı zamanda 2019’dan beri Londra’da Architectural Association School of Architecture’da ders vermektedir.

Milano’da Corvetto semtinde taktik şehircilik uygulaması (Fotoğraf: Matteo Dondé)

İtalyan Mimarların Öyküsü serisi Dr. Mimar Moira Valeri’nin küratörlüğünde gerçekleşiyor. Etkinlikte İtalyanca – Türkçe simultane çeviri hizmeti verilecek.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler

Bir cevap yazın