İtalyan Mimarların Öyküsü: Bruno Zevi Olmak

Moira Valeri'nin küratörlüğünde düzenlenen konferans serisinin bir parçası olan 9 Ekim 2018 tarihindeki Pippo Ciorra sunumu, İstanbul Kültür Sanat Vakfı 4. İstanbul Tasarım Bienali'ne paralel olarak yürütülecek.

Fotoğraf: Musacchio & Ianniello (Fondazione MAXXI izni ile görseli kullanan İtalyan Kültür Enstitüsü’nün web sitesinden alınmıştır.)

Bruno Zevi üzerine düzenlenmiş olan “Zevi’nin Mimarları: İtalyan Mimarlığının Tarihi ve Karşı Tarihi 1944-2000” isimli sergi MAXXI’nin küratöryel programı içerisinde önemli bir adımı temsil etmektedir. Bu sergi bir tarihçinin “hayatı ve eserleri” konusu gibi alışılmış görsel yöntemlerle ifade edilemeyecek bir tema içerdiği için MAXXI Müzesi’nde bir ilki oluşturmaktadır. Serginin hedefi, Zevi’nin hayatını mimarın projelerinin İtalyan mimarlığı üzerindeki etkilerini göstermektense, mimarın kitaplarından, dergilerinden, yaptığı konuşmalardan, politik eylemlerinden ve kültürel tercihlerinden oluşan etkileşimleri yansıtmaktır. Bu sergi vasıtasıyla, Zevi’nin eleştirel ve tarihyazımsal etkinlikleri özellikle vurgulanmak istendi. Sergi dahilinde incelenen diğer başlıklar: çağdaş döneme yaklaşımda şimdi ve geçmişi bir araya getiren “uygulamalı” tarihyazımı; hem mimarın geleneksel araçları (kitaplar, konferans özetleri) hem de kendisinin mimariye “adapte ettiği” araçlar (radyo, televizyon, toplantılar) ile mimarın iletişimde “devrimsel” yaklaşımı, modern Avrupa entelektüelinin tipik özelliği olarak, demokrasi ve iyi mimarinin aynı paralelde ilerleyen ve birbirinden ayrılmayacak olma durumunu desteklemek amacıyla politika ile direkt ilişkide olma ihtiyacı.

Pippo Ciorra

Mimar, eleştirmen, eğitimci, 1996-2012 yılları arasında “Casabella” dergisinin yayın kurulunda yer almıştır, pek çok gazete ve dergide yayınlanan makalelerin yazarıdır. Yazılarından en bilineni Senza architettura, le ragioni per una crisi, (Laterza, 2011)’dir. Ludovico Quaroni, Peter Eisenman ile, kent ve çağdaş İtalyan mimarlığı üzerine monografik çalışmaların yazarıdır. Ascoli Piceno SAAD’da (Tasarım ve Mimarlık Okulu) uluslararası Villard d’Honnecourt doktora programı yöneticisi olup tasarım okulunda ders vermektedir. Başta İtalya olmak üzere birçok ülkede sergi küratörlüğü ve kuruculuğu yapmıştır. 2009 yılından beri MAXXI Müzesinin kıdemli küratörünü yapmakta olup birçok sergi düzenlemiştir. Sergilerinden bazıları; Re-cycle, Energy, Food, Piccole Utopie, The Japanese House, Bruno Zevi. Storia e controstoria dell’architettura italiana. MoMA YAP’ın (Young Architects Program) İtalya ayağının küratörlüğü ile her yıl gerçekleşen Demanio Marittimo Km 278 projesinin eş-küratörlüğünü yapmaktadır. 2018 yılından beri Housing the Human programının (F. Majer, J. Boelen ve J. Michau ile birlikte) sanat yönetimini yapmaktadır.

Etkinlik ücretsiz olup, İtalyan Kültür Ensitüsü’nün internet sitesinden rezervasyon yaptırılması tavsiye edilir.

Etiketler

Bir cevap yazın