İstanbul’un Oturma Odaları

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde İnsan ve Yapılı Çevre dersi kapsamında gerçekleştirilen İstanbul'un Oturma Odaları projesi, 17-25 Ocak tarihleri arasında REM Art Space'de sergileniyor.

Dil, biricik olan ve önceden varolan bir anlamı kavrayamaz. Aksine, dilin görevi, sözünü edebileceğimiz şeyin, yalnızca karşıtların buluşması olduğunu göstermektir.
– Umberto Eco, Yorum ve Aşırı Yorum

İstanbul’un Oturma Odaları, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde, Yrd.Doç.Dr. Fitnat Cimşit Koş ve Öğretim Görevlisi Dilek Öztürk yürütücülüğünde gerçekleştirilen İnsan ve Yapılı Çevre dersi kapsamında organize edildi.

Dersin tartışma başlıkları olan Duyarlı Davranışlar, Eylemin Mekansallaşması, Bedensel Tektonik, Kente Etkileşimli bir Deri Olarak Beden ve Kamusal Yüz temaları, her öğrenci için İstanbul’daki fiziksel, doğal, sosyal ve çevresel meselelerin deneyimi üzerinden, yeni bir görsel dilbilimine aktarıldı. Bu dilbilim, temsil dışı ilişkilere ve İstanbul’da spontane olarak şekilenen oturma odalarına eylemsel olarak bakan bir zemin üzerinden tartışıldı. Bu tartışmalar, öğrencileri oturma odası kavramının duygusunu tercüme ettikleri etkileşimli ve temsil dışı bir dil kullanarak, beklenmeyen tasarım önermelerini kapsayan bir sergi ürünü üretmelerine olanak verdi.

Etiketler

Bir cevap yazın