İstanbul Design Week 2016

Türkiye Tasarım Haftası kapsamındaki İstanbul Tasarım Haftası etkinlikleri, 18-23 Ekim tarihleri arasında Taksim Meydanı'nda düzenleniyor. Sergiler ve etkinlikler 11:00-19:00 saatleri arasında gezilebilecek.

Istanbul Design Week onuncu yılında, 18-23 Ekim 2016 tarihleri arasında şehrin merkezine taşınarak Taksim Meydanı’nda düzenleniyor. İstanbul’u dünya çapında tasarım meraklılarının ilgi odağı haline getiren Istanbul Design Week standları, sergileri ve etkinlikleri 18 Ekim’deki açılışın ardından 23 Ekim Pazar gününe kadar saat 11.00 – 19.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Mobilya tasarımından modaya, grafikten aydınlatmaya kadar pek çok disiplinden bağımsız tasarımcı ve tasarım ofisleriyle üreticileri, genç yeteneklerle profesyonelleri ve tasarım tutkunlarını buluşturan Istanbul Design Week’in 2016 yılında teması ‘Connections’ (Bağlantılar) olarak belirlendi.

Istanbul Design Week’e bu yıl 60’ın üzerinde bağımsız tasarımcı, tasarım ofisi ve kurum katılıyor; mobilyadan aydınlatmaya, tekstilden grafik tasarıma birbirinden farklı dallarda sergiler ve atölyeler düzenleniyor.

İstanbul Design Week’in bu yılki sergileri arasında dünyaca ünlü tasarım ikilisi Pinar & Viola’nın desen tasarımlarından oluşan Healing Prints koleksiyon sergisi; Türk çağdaş tasarımının en önemli isimlerinden Sadi Öziş’in Alman markası Walter Knoll için tasarladığı mobilya koleksiyonu; 15 yeni oturma elemanının sergileneceği Sit Down Istanbul; Türk tasarımcılarının yeni aydınlatma tasarımlarının görücüye çıkacağı Light Room Istanbul; Yılmaz Zenger’ın İstanbul’un kültür katmanlarını yansıtan 40 parçalık heykeli; Anadolu Pop ve Rock sanatçılarının illüstratörler tarafından yeniden yorumlanarak oluşturulan posterlerinin sergilendiği Anatolian Rock Revival Project ve İtalyan tasarımcı Pasquale Volpe’nin küresel ısınma, çevresel kirlilik, susuzluk ve hayvan hakları gibi temel sosyal olguları dünyanın dört bir yanından tasarımcılara tasarlattığı ve kurumların kullanımına açtığı 50 x 70 boyutunda posterler yoluyla ele alan Good 50×70 projesi yer alıyor. Etkinlik kapsamında ayrıca HurdaHane’nin katılımcılarla birlikte atık malzemelerden bir lüfer enstalasyonu üreteceği geri dönüşüm atölyesi ve Dogo Store’un katılımcılara hazırlattığı desenleri çantalara uygulayacakları desen atölyesi gerçekleşecek.

Istanbul Design Week T.C. Ekonomi Bakanlığı ve TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) işbirliğinde ilk kez düzenlenecek olan Design Week Turkey / Türkiye Tasarım Haftası kapsamında düzenlenmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın