Inventory. The Fountains of Za’atari

Sanatçı Margherita Moscardini ve mimar Moira Valeri'nin "Inventory. The Fountains of Za'atari" başlıklı söyleşisi, 12 Ekim 2018 akşamı saat 18:30'da İtalyan Kültür Merkezi'nde yapılacak.

Görsel: Andrea Veneri

“Inventory. The Fountains of Za’atari”, Margherita Moscardini’nin 2012 yılında Ürdün’de, Suriye sınırındaki iç savaştan kaçan suriyelileri kabul etme üzere doğan Za’atari mülteci kampında geliştirdiği projedir. 2015 yılında kamp, 150.000 nüfusa ulaşarak Ürdün’ün dördüncü büyük şehri ve dünyanın ikinci büyük mülteci kampına dönüştü. Şu anda ise kampta 80.000 Suriyeli ikamet etmekte.

Moscardini, kamp alanını mülteci koşulunun ortaya koyduğu çift paradigma ile gözlemledi. Bir yandan Avrupa kavramını, Birleşmiş Milletler ve ulusal devletler sistemi gibi organizmaları sorguladı; diğer taraftan ise kamp alanlarını, bir gerçeklik olarak yeniden düşünmemizi istedi. Kamplar sadece insani acil durumun koşullarında değil de, uzun vadede, en iyi zihinlerin kendilerini adadıkları mükemmel yasal, ekonomik ve sosyal modellere dönüşecek şekilde erdemli sistemler olarak tasarlanabilir mi?

Roma Pastificio Cerere Vakfı tarafından yürütülen ve çok sayıda uluslararası kurum ve kuruluş tarafından desteklenen proje, dünyada çağdaş italyan sanatının promosyonunu yapmak üzere Kültürel Miras ve Etkinlikler Bakanlığı Çağdaş Sanat ve Mimarlık ve Kentsel Banliyöler Genel Müdürlüğü (DGAAP) tarafından projelendirilmiş olup, 2017 İtalya Konseyi’nin ilk kez verdiği ödüle sahip olmuştur.

Margherita Moscardini (İtalya, 1981)

Belirli coğrafyalara ait kentsel, sosyal ve doğal dönüşüm süreçleri arasındaki ilişkileri inceler. Sanatçının çalışması geniş çaplı müdahaleler, çizimler, yazılar, ölçek modelleri ve videolar yoluyla geliştirdiği süreci ve uzun vadeli projeleri desteklemektedir. Son yıllarda, Moscardini, mülteci kamplarını, şehir modelleri olarak yeniden düşünülecek şekilde incelemiştir. Moscardini Bolomya’da (İtalya) sanat eğitimi aldı; Ratti Vakfı’nın CSAV’ına (misafir Profesör Yona Friedman) katıldı ve Amerika’daki Columbia Üniversitesi, New York’taki İleri Araştırmalar İtalyan Akademisi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Son yıllarda, Moscardini ISCP, NY, MAXXI Vakfı, Roma; Palazzo Reale, Milano gibi kurumlarda gösterilen İtalya, İstanbul, Seul ve Avrupa Atlantik kıyısı boyunca bir proje gerçekleştirdi.

Etkinliğe katılım için İtalyan Kültür Merkezi’nin internet sayfası üzerinden rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın