Intersection / Kesişim – Locality and Global Discourse / Yerellik ve Küresel Söylemler

Prof. Mariella Poli ve Prof. Dr. İnci Deniz Ilgın'ın 2013 yılından beri sürdürdüğü ortak projenin İstanbul'daki altıncı sergisi, "Intersection/Kesişim" başlığı ile Kadıköy Belediyesi Gençlik Sanat Merkezi'nde 27 Mayıs 2019 günü saat 17:30'da açılıyor.

California College of the Arts’tan Prof. Mariella Poli ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Prof. Dr. İnci Deniz Ilgın’ın 2013 yılından beri sürdürdüğü ortak projenin İstanbul’daki altıncı sergisi, “Intersection/Kesişim” başlığı altında Kadıköy Belediyesi Gençlik Sanat Merkezi’nde açılıyor.

Bugüne kadar sekizi San Francisco’da olmak üzere, on dört sergi ve aynı sayıda katalog ile çıktıları paylaşılan projei sanat ve tasarım eğitimine farklı bir yaklaşım getirmesi açısından değer taşıyan bir deneyim olmaya devam ediyor. Her iki kurumun farklı bölümlerden, bunun ötesinde farklı coğrafya ve kültürlerinden öğrencileri bir araya getirdiği proje, birçok açıdan konvansiyonel eğitim yaklaşımlarına alternatif sunuyor. Sınıf veya atölyenin sınırlarını aşarak eş zamanlı çevrimiçi bir iletişim yoluyla birbiriyle benzerlik taşıyan iki kenti irdeleyen proje birçok sürprizli kesişime açık.

“Locality and Global Discourses / Yerellik ve Küresel Söylemler” ve “Multiculturalism and Identity / Çok Kültürlülük ve Kimlik” olmak üzere iki farklı başlık altında süregelen proje, söylemini İstanbul ve San Francisco kentleri üzerinden oluşturuyor. Projede, her iki kurumdan farklı bölümlerden katılan öğrencilerin, yine öğrencilerin hazırladıkları bir blog üzerinden görsel diyalog kurması hedeflenirken, bu diyaloglar iki kente ait kesişen bir çok noktanın yeni bir bakışla irdelenip yorumlanmasına zemin hazırlıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın