İç Mimarlık, Mimarlık, Peyzaj, Planlama Bölümleri Stüdyo Çalışmaları: Ankara Projeleri Sergisi

Ankara Kent Konseyi Mimarlık Kültürü ve Planlama Çalışma Grubu tarafından "Cumhuriyetin 100.Yılı/Ankara 2023" temasıyla düzenlenen etkinliklerin ilki olan "Ankara Projeleri Sergisi", Ankara Kent Konseyi Sergi Salonu'nda 27 Aralık tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Ankara Kent Konseyi Mimarlık Kültürü ve Planlama Çalışma Grubu, Ankara’da bulunan üniversitelerin çoğunlukla tasarım ve planlama bölümlerinde görev yapmakta olan gönüllü akademisyenler ve bağımsız araştırmacılar tarafından oluşturulmuş bir gruptur. Çalışma grubu bünyesinde yer alan akademisyenler ve bağımsız araştırmacılar; Ankara için düşünmeye, üretmeye ve çalışmaya devam etmekte, bilgi birikimlerini uygulama süreçleri ile buluşturmak üzere gerek duyulan her ortamda yer almaya ve katkı koymaya çaba göstermektedirler.

Mimarlık Kültürü ve Planlama Çalışma Grubu tarafından Ankara Kent Konseyi bünyesinde Cumhuriyetin 100.Yılı/Ankara 2023 temasıyla bir dizi etkinlik planlanmıştır. Planlanan etkinlikler iki aşamalı kurgulanmış olup 2021 yılında yerel ölçekte bir sergi düzenlenmesi kararı alınmıştır. 2022 yılında düzenlenecek çalıştaylar ile etkinlikler devam ettirilecek, böylelikle 2023 yılında gerçekleştirilecek kapsamlı sergi ve kongre/sempozyum için hazırlıklar tamamlanacaktır.

Bu etkinliklerin ilki, Ankara’nın başkent oluşunun 98. yıldönümü olan 13 Ekim 2021 tarihinde açılacak ve 27 Aralık 2021 tarihine kadar açık kalacak olan, “İç Mimarlık, Mimarlık, Peyzaj, Planlama Bölümleri Stüdyo Çalışmaları: Ankara Projeleri Sergisi” olacaktır. Katılımcı dokuz üniversitenin (Atılım Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, OSTİM Teknik Üniversitesi, TED Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi) İç Mimarlık, Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehir ve Bölge Planlama bölümlerinde eğitim görmekte olan öğrencilerin stüdyo çalışmalarından oluşmakta olan sergi; Ankara konulu projelere odaklanmış olup, bu anlamda düzenlenen ilk sergidir. Sergi bir yandan Ankara odaklı çalışmaları aracılığı ile üniversiteler arasında bir paylaşım ortamı olarak düşünülmüş, bir yandan sergide yer alan projelerin Ankara Büyükşehir Belediyesi uygulamaları için ufuk açıcı olacağı varsayılmıştır. Sergi bu anlamda da ilk sergidir, Ankara’nın akademik ortamının Ankara Kent Konseyi aracılığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ilk buluşmasıdır.

Yer: Ankara Kent Konseyi Sergi Salonu, Atatürk Bulvarı No: 18, Opera/Altındağ

Etiketler

Bir cevap yazın