İbrahim M. Jaidah: “Geçmişten Geleceğe Katar Mimarisi”

21 Şubat 2018 Çarşamba günü saat 18:00'da Bodrum Mimarlık Kitaplığı'nda, mimar İbrahim M. Jaidah tarafından "Geçmişten Geleceğe Katar Mimarisi" başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Katar’ın son çeyrek asrında ülkenin yerel mimari dağarcığıyla modern hareketi yorumlayan yeni mimari hareketine öncülük eden İbrahim M. Jaidah, 1991’den bu yana Orta Doğu ve Güney Doğu Asya genelinde, örneğine ender rastlanacak bir üretkenlikle, yüzlerce projeyi yönetmiştir. Kültürel farkındalık ve yerel kimliğin çağdaş eğilimlerle yaratıcı diyaloglar kurmak üzerine odaklanan mimari yaklaşımı, İbrahim M. Jaidah’ı ayrıca bir mimarlık tarihi çalışması yapmaya sevk etmiştir ve mimar, “History of Qatari Architecture” başlıklı kitabını 2010 yılında yayınlamıştır.

İbrahim M. Jaidah dünya genelinde uluslararası toplantı, seminer ve yayınlara yaptığı katkılara ilave olarak ülkesinde Katar Yeşil Yapılar Konseyi’nin kurucu ortak üyesidir. 2005 yılında Katar Devleti Teşvik Ödülü alan Jaidah, mimarlık alanında uluslararası birçok ödül kazanmış ve Virginia Commonwealth Üniversitesi’nin önde gelen destekçileri arasındadır.

Katar’daki mimari gelişimin dünya çapında saygın bir yere ulaşmasını ve sürdürülebilir mimarinin Körfez bölgesinde en iyi örneklerinin verilmesini kendi pratiğinde birer öncelik olarak gören Jaidah, aynı zamanda Türkiye’nin Katar Büyükelçiliği yapısının da mimarıdır.

Söyleşi tüm katılımcılara açık olup, konuşma dili İngilizce’dir.

Etiketler

Bir cevap yazın