Hisar’da Mahalleyi Okumak

Bursa Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü, 20-26 Eylül 2021 tarihleri arasında “Hisar’da Mahalleyi Okumak” başlıklı bir tasarım atölyesi düzenliyor. Ulusal düzeyde tüm üniversitelerin mimarlık ile şehir ve bölge planlama öğrencilerinin katılımına açık atölye için son başvuru tarihi 12 Eylül 2021.

Atölye, Bursa’nın Hisar tarihi kent merkezindeki sur duvarları ve yerleşim alanından surlara iç ve dış bağlantıları sağlayan kapılara açılan yürüyüş rotalarını keşifle başlar. Sokaklar, yapılar, meydanlar, surlar ve atıl alanların özelliklerine odaklanan kentsel ve mekânsal analizler üzerinden, eski-yeni, mahalle-kent arasındaki ‘mekânsal süreklilik’ tartışılacaktır. Geçmişte şehrin merkezi ve kendisi olan Kaleiçi / Hisar, bugün mevcut kentsel dokudan kopan/ayrılan bir parça gibi davranır. Hisar ve kent arasında izlenen ‘diastema’* ve kentsel boşlukların yarattığı ‘mekânsal süreksizlikler’ çözülmeyi bekleyen önemli tasarım problemleridir.

*Kavram, diş hekimliği alanından ödünç alınmıştır ve kentsel bağlamda yeniden yoruma açılmıştır.

Atölyeye, ulusal ölçekteki mimarlık ile şehir ve bölge planlama eğitim programlarının ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri katılabilir.

Önemli Tarihler

  • Son Başvuru Tarihi: 12 Eylül 2021
  • Katılmaya Hak Kazananların İlanı: 15 Eylül 2021
  • Atölye Tarihi: 20-26 Eylül 2021

Organizasyon ve Bilim Komitesi

  • Dr. Öğr. Üyesi Tuba Sarı
  • Araş. Gör. Dr. Saliha Aslan
  • Öğr. Gör. Özlem İkizler Kumcu

Organizasyon Komitesi Yardımcıları: BTÜ Agora Topluluğu

Ayrıntılı bilgiye fakültenin web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Başvuru formu için tıklayınız.

Etiketler

Bir cevap yazın