Herkes İçin Tasarım: Moda ve Mimarlık Arakesitinde Disiplinlerarası Tasarım Arayışları

Yahşibey Tasarım çalışmaları kapsamında yapılacak "Moda & Mimarlık" çalıştayı, moda ve mimarlık arakesitinde beden ve mekân ilişkisinin sınırlarını keşfetmeyi ve deneysel bir tasarım süreci ile giyilebilir strüktürler yaratmayı hedefliyor.

Yahşibey Tasarım çalışmaları kapsamında yapılacak “Moda & Mimarlık” çalıştayı, moda ve mimarlık arakesitinde beden ve mekân ilişkisinin sınırlarını keşfetmeyi ve deneysel bir tasarım süreci ile giyilebilir strüktürler yaratmayı hedefliyor. 15-30 Haziran arasında gerçekleştirilecek bu çalıştaya katılım için sınırlı sayıda kontenjan bulunuyor. Deneysel tasarım sürecinin yaşandığı mekânın/yerin olanakları dâhilinde yerel bilgi ve deneyimlerin yaratıcı sürece yansımasının hedeflendiği bu çalıştayda, modern kent yaşamına damgasını vuran hızlı üretim ve tüketim olgusuna ve çağdaş moda ve mimarlığın yüksek teknoloji ile donatılmış, seçkinci ve lüks tavrına karşıt olarak, mütevazı ve otantik olduğu kadar “yeteri kadar” olan ve “herkes için/bir arada” olabilen bir tasarım yaklaşımı benimseniyor.

Bu yaklaşımla; yaşamı kolaylaştıran, çok amaçlı kullanılabilen, dönüştürülebilen, gündelik yaşam deneyimine katılabilen ve temalarla kişiselleştirilebilen giyilebilir strüktürler, moda ve mimarlık öğrencileri için disiplinlerarası bir tasarım deneyimi ortaya çıkarıyor ve tasarım sürecine içkin etik bir duruşun ortaya çıkmasına da olanak sağlıyorlar.

15-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve Şölen Kipöz ile Deniz Güner’in yürütücülüğünü yapacağı bu çalıştay 3. veya 4.sınıflardan 5 mimarlık ve 5 moda tasarımı öğrencisinin katılımına açık olacak. Katılmak isteyenlerin Portfolyo ve 500 kelimeyi aşmayacak bir niyet mektubu ile 20 Mayıs’a kadar başvuru yapması gerekiyor. Etkinlik ile ilgili tüm detayları http://www.yahsiworkshops.com adresinde bulabilirsiniz.

Etiketler

Bir yanıt yazın