Herkes İçin Mimarlık 5. Yıl Etkinlikleri, Buluşma #2

Herkes İçin Mimarlık'ın, topluluğun 5. yılı dolayısıyla düzenlediği etkinlik serisinin ikincisi, "gönüllülük" temasıyla 7 Mart'ta Studio-X İstanbul'da yapılıyor. Konuşmacılar: Alper Akyüz ve Mehmet Alper Şentürk

Etkinlik Hakkında:

“Farklı uğraşlardan gönüllülerin bir araya gelerek sosyal sorunları yaratıcı yollarla gündeme getirebildikleri, bu sorunlar hakkında farkındalığı arttırmak ve çözüm yolları üretmek üzere harekete geçebildikleri bir platform olan Herkes İçin Mimarlık 5. yılı dolayısıyla bir etkinlik serisi düzenliyor.

Buluşmalar, atölyeler ve açık çağrılardan oluşan seri, “Görünmez” teması ile çeşitli üretim, emek süreçlerini ve ilişkilerini hep beraber düşünmeye çağırıyor!

Herkes İçin Mimarlık, “emek” ve “kolektif” kavramlarının üzerinde durduğu buluşmaların ardından, konuya ilişkin sıradaki etkinlikte “gönüllülük” kavramını konuşuyor. Gönüllü emeğini, motivasyonunu, verimliliğini ve ekonomisini tartışmayı hedefleyen buluşmanın konuşmacıları akademisyen Alper Akyüz ile Toplum Gönüllüleri Vakfı’ndan Mehmet Alper Şentürk. Etkinliğe Studio-X ev sahipliği yapıyor.”

Alper Akyüz (Yrd.Doç.Dr.) 1972 yılında Ankara’da doğdu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümünde, doktora çalışmasını ise ‘İş ortamında toplumsal özne – Türkiye’de konu temelli Sivil Toplum Kuruluşlarında profesyonel çalışanların anlamlandırma ve emek süreci’ başlıklı çalışmasıyla Bilgi Üniversitesi Organizasyon-Yönetim programında tamamladı. Üniversite eğitimi sırası ve sonrasında AEGEE (Avrupa Öğrencileri Genel Forumu), TEMA Vakfı, Tarih Vakfı, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Yeşil Düşünce Derneği gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarında ve Yeşiller hareketinde sivil toplum ve yurttaşlık, insan hakları, çevre, gençlik, eğitim ve Avrupa Birliği alanlarında gönüllü ve profesyonel olarak çeşitli çalışmalarda bulundu. Gönüllülük, insan hakları, Avrupa Birliği, örgüt yönetimi, AB Fonları, iletişim, eğitmen eğitimleri gibi çeşitli konularda serbest eğitmen olarak çalıştı ve STK’lar, kapasite geliştirme ve ağlar konusunda araştırma çalışmalarında bulundu. 2003 yılından bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi Sivil Toplum Çalışmaları Merkezinde eğitim programı koordinatörü ve eğitmen olarak çalışmakta olan Alper Akyüz, 2014 yılından bu yana Sosyal Projeler ve STK Yönetimi Yüksek Lisans Programı Direktörü olarak görev yapmaktadır. Öğretim üyesi olarak lisansüstü düzeyde ‘STK’lar için Örgüt Kuramı ve Örgüt Yönetimi’ ve ‘STK’lar için Fon Kaynakları’, lisans düzeyinde ise ‘Çevre/Ekolojide Güncel Konular’, ‘Etik ve Yaşam’ ve ‘AB Fonları ve Projeleri’ başlıklı dersleri vermektedir ve çeşitli konularda yayımları ve çevirileri bulunmaktadır.

M. Alper Şentürk, Çankaya Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümünden 2010 yılında mezun olmuştur. Üniversite öğrenimi boyunca International TOG, Synergy Group, GSGM, UN gibi kurumlarda eğitmenlik yapmış, sivil alanda farklı kurum ve kuruluşlarda gönüllü faaliyetlerde yer almıştır. 2010 yılından bu yana Toplum Gönüllüleri Vakfı’nda profesyonel olarak çalışmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın