Hatırlamak ve Anlatmak İçin Şehre BAK 2016: Diyarbakır Sergisi

Türkiye’de birbirine uzak 10 şehirden 24 gencin katılımıyla hayata geçirilen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2016 Diyarbakır sergisi "16 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, Türkiye’nin birbirine uzak şehirlerden gençlerin katılımıyla gerçekleştirilen bir kültürel işbirliği ve ortak sanatsal üretim projesi. Aydın, Balıkesir, Batman, Çanakkale, Diyarbakır, İzmir, Mardin, Muğla, Şırnak ve Urfa’dan gençler birlikte çalışarak şehirlerden gündelik yaşam, farklı hayatlar ve mekânlar, geçmiş ve hafıza, göç ve kültürel çeşitliliğe dair hikâyeleri fotoğraf ve video aracılığıyla kayda geçirdiler. Ortak üretilen 6 video ve 5 fotoğraf çalışmasından oluşan BAK 2016 sergisi İstanbul’dan sonra 16 Nisan’da Diyarbakır Amed Sanat Galerisi’nde açılıyor.

Açılış günü saat 14:00’da Marmara Üniversitesi’nden Ezgi Bakçay ve Mimar Sinan Üniversitesi’nden Gamze Toksoy’un katılımıyla, “Kırılgan Hayata Bakış” konulu bir panel düzenleniyor.

Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından koordine edilen proje, Geniş Açı Proje Ofisi (GAPO) ve docİstanbul – Belgesel Araştırmaları Merkezi ile işbirliği ile yürütüldü. BAK projesi Charles Stewart Mott Vakfı, Açık Toplum Vakfı ve İsveç Başkonsolosluğu tarafından destekleniyor.

“Kırılgan Hayata Bakış”Türkiye’nin batısından doğusuna farklılıkların derinleştiği ve ortak yaşam umudunun gölgelendiği bir dönemde, fotoğraf ve video ile “barışın görsel dilini” konuşmak mümkün mü? Ne tür bir bakış gören ve görülen hiyerarşisini sarsabilir? Görmek, göstermek, tanıklık, yüzleşmek hangi çerçeveler içinde dönüştürücü politik potansiyelleri açığa çıkarabilir?

Etiketler

Bir yanıt yazın