Gündüz, Işık, Gece Sergisi

Gündüz, Işık, Gece sergisi 26 Şubat'a kadar İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde görülebilir.

1991 yılında, aydınlatmanın sanatsal ve estetik boyutuna olan ilgi sonucu kurulan TEPTA Aydınlatma, 2016’da 25. yılını kutluyor. TEPTA bu çerçevede Türkiye’de ilk kez düzenlenecek bir ışık sergisine imza atıyor: “Gündüz, Işık, Gece”. 

Temsilcisi olduğu tasarım odaklı markalar ile alanında öncü mimar, tasarımcı ve sanatçıları bir araya getiren, TEPTA’nın 25. yılını kutladığı bu özel serginin küratörlüğünü Almanya’dan UBL ve Brandi Institute’un kurucu direktörü, ışık tasarımcısı Ulrike Brandi üstlendi.

Brandi’nin farklı saatler ve hava şartları altındaki ışıkları ile değişerek bambaşka duygulara bürünen İstanbul’un atmosferinden esinlendiği sergi için davetli katılımcıların “doğal ışık” kavramına yoğunlaşması istendi. Küratörün çağrı metninde yer alan konsept, katılımcıların “doğal ışığı” yeniden düşünerek yorumlamalarına olanak sağladı.

Doğanın ışığı bizim günlerimize, gecemize yani tüm hayatımıza öncülük eder. Bizi sağlıklı ve mutlu kılar, çevremizi deneyimlememizi sağlar. Farklı atmosferler algılamamıza sebep olur. O halde tasarladığımız yapay ışık alanlarında neden gün ışığından daha çok şey öğrenmeyelim?
Doğal ışığı taklit etmekten değil, ondan ilham almanın peşinde olalım.

Bu sergi, belirtilen kavramsal metin çerçevesinde şekillenen ve TEPTA’nın 25 yılına özel olarak tasarlanarak üretilen aydınlatma odaklı özgün işlerden: çeşitli yerleştirmeler ve ışık nesnelerinden oluşuyor. Eserleri hayata geçiren mimar, tasarımcı ve sanatçılar ile işbirliğinde bulundukları firmalar şöyle:

  • Tasarımlarında başta ipek olmak üzere tekstil malzemesini yenilikçi bir anlayış ve şiirsel bir estetik ile sunan Aqua firması ile mimarlar Melkan Gürsel ve Murat Tabanlıoğlu birlikte çalıştı.
  • Çek topraklarının geleneksel cam işçiliğini çağdaş yorumlarla buluşturarak dünya çapında büyük ün kazanan Lasvit firması ile mimar Emre Arolat işbirliğinde bulundu.
  • Tasarımcı Tanju Özelgin, cam üretiminin sınırlarını zorlayan tasarımı ile, mimar Önder Kaya ışık kaynağına dikkat çeken nesnesi ile ve mimar Bilgehan Şenel de, İstanbul’un kentsel gelişimine ve inşaat yoğunluğuna odaklanan yerleştirmesi ile TEPTA markası için özel işler yarattı.
  • Hollanda’dan Brand van Egmond adına mimar William Brand ve Catellani & Smith adına, İtalyan sanatçı Enzo Catellani de ışık nesneleri ve yerleştirmeleri ile sergide yer almıyorlar.
  • Davetli sanatçılardan biri çalışmalarını Los Angeles’ta sürdüren medya sanatçısı Refik Anadol. Anadol’un ışık ile algoritmayı birleştiren bir yerleştirmesi davetlilere sunulacak. Diğer sanatçı ise, iGuzzini firması ile işbirliğinde bir ışık nesnesine imza atan sahne tasarımcısı Christine Brandi.

Sergi süresince sergi katılımcıları ile gerçekleştirilecek bir sohbet programı ve üretim süreçleri başta olmak üzere, aydınlatma alanındaki filmlerden oluşan bir film gösterimi programı da izlenebilecek. Film programı 5-6 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul Modern Sinema programı kapsamında izleyicilerle buluşacak.

TEPTA Aydınlatma 25. yılı onuruna sergi eserlerini de içeren bir de kitap hazırlıyor. Grafik tasarımı Yeşim Demir tarafından gerçekleştirilen bu kitapta, eserlerin tasarım süreçlerinin yanısıra, farklı mimar ve tasarımcıların aydınlatma alanındaki yazılarına da yer verilerek bu alanda bir kaynak eser oluşturulması hedeflendi.

Hazırlıkları on ay boyunca sürdürülen bu sergi İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin mekan desteği ile gerçekleştiriliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın