Gündelik Hayat Çalışmaları: Muğlak Standartlar Enstitüsü

Avşar Gürpınar ve Cansu Cürgen'in kürasyonuyla düzenlenen "Muğlak Standartlar Enstitüsü" atölyesi 16-17 Haziran'da Bomontiada'da yapılacak.

“Gündelik Hayat Yaşamları” Atölye Serisi Hakkında:

bomontiada, Gündelik Hayat Çalışmaları atölye serisine ev sahipliği yapıyor. Gündelik Hayat Çalışmaları, g​örsel temsil ​teknikleri, ​kentsel ve ​kültürel ​çalışmalar, ​k​üreselleşme ​etkisinde tasarım üzerine çalışmalar yapan tasarımcı Avşar Gürpınar, mimarlık pratiğinin açık kaynak uygulamaları, yeni medya ve mimarlık üzerine araştırmaları bulunan mimar Cansu Cürgen ve kentsel araştırmalar, mimari çizim ve temsil alanlarındaki araştırmalarını sürdüren mimar Oğul Öztunç’un kürasyonuyla gerçekleştiriliyor. Atölyeler kapsamında 16-17 Haziran tarihlerinde standardın kentteki izinin sürüleceği “Muğlak Standartlar Enstitüsü”, 18-19 Haziran tarihlerinde ise bir kentsel araştırma pratiği “Günlük Hayat Dedektifleri – Bomonti Hadisesi” Alt’ta katılımcılarla yapılacak.

“Muğlak Standartlar Enstitüsü” Atölyesi Hakkında:

Yapılı çevrenin (kent, mimarlık, tasarım) kullanılan mutlak ölçüler ile gündelik yaşamda karşılaşılan muğlak standartların çarpışmasında, ulaşım, konut, kamusal alan, ayaküstü yemek gibi kentteki gündelik yaşamın bir çok farklı cephesinde karşımıza çıkan, “yoğun akıcı”, “yüksek giriş”, “müsait yer”, “yürüme mesafesi”, “porsiyon”, “indi bindi”, “durak” gibi ifadelerin gücüne bakıldığında kazananın muğlaklık olduğu ve kenti her ölçekte organize edenin aslında bu standartlar olduğu iddia edilebilir.

Muğlak Standartlar Enstitüsü, kimi fizikososyal (eşek yükü), kimi fizikomatematik (futbol sahası) pratiklere referans veren, kimi doğası itibarı ile (bir taşım) kimi tam bir matematiksel karşılığı bulunamadığı/olamayacağı için muğlak (3+1) ya da mutlaklığı kendinden menkul, yani içinde bulunulan sosyal ve kültürel çerçeveye göre belirlenen (indi-bindi) standart dışı/ötesi ölçülerin yazınsal ve görsel temsil biçimlerinin hassas bir araştırmasını gerçekleştirmeyi amaçlar.

Katılımcılar kısa bir sunumun ardından fikir yürütme, araştırma süreçleri ve gerekli görüldüğü durumlarda sahaya inerek araştırdıkları standardın kentteki izini sürecek. Daha sonra stüdyoya dönerek bu standartların diyagramatik görselleştirmeleri ve metinsel ifadeleri üzerine çalışacak.

Etiketler

Bir cevap yazın