Gündelik Hayat Çalışmaları: Günlük Hayat Dedektifleri ‘Bomonti Hadisesi’

Oğul Öztunç'un kürasyonuyla düzenlenen "Günlük Hayat Dedektifleri 'Bomonti Hadisesi’" atölyesi 18-19 Haziran'da Bomontiada'da yapılacak.

“Gündelik Hayat Yaşamları” Atölye Serisi Hakkında:

bomontiada, Gündelik Hayat Çalışmaları atölye serisine ev sahipliği yapıyor. Gündelik Hayat Çalışmaları, g​örsel temsil ​teknikleri, ​kentsel ve ​kültürel ​çalışmalar, ​k​üreselleşme ​etkisinde tasarım üzerine çalışmalar yapan tasarımcı Avşar Gürpınar, mimarlık pratiğinin açık kaynak uygulamaları, yeni medya ve mimarlık üzerine araştırmaları bulunan mimar Cansu Cürgen ve kentsel araştırmalar, mimari çizim ve temsil alanlarındaki araştırmalarını sürdüren mimar Oğul Öztunç’un kürasyonuyla gerçekleştiriliyor. Atölyeler kapsamında 16-17 Haziran tarihlerinde standardın kentteki izinin sürüleceği “Muğlak Standartlar Enstitüsü”, 18-19 Haziran tarihlerinde ise bir kentsel araştırma pratiği “Günlük Hayat Dedektifleri – Bomonti Hadisesi” Alt’ta katılımcılarla yapılacak.

Günlük Hayat Dedektifleri ‘Bomonti Hadisesi’

Günlük Hayat Dedektifleri Bürosu bir kentsel araştırma pratiğidir. Dedektifler, herkesin elde edebileceği gündelik bilgileri bir araya getirir ve onlara daha dikkatli bakar. İlk defa gittiği bir sokakta, dikkatli bir gözlemci, buranın günlük hayat işleyişine, aktörlerine, yapısal karakterine, tuhaflıklarına, sıra dışı ve sıradan özelliklerine dair sonsuz bilgiyi örtük olarak biriktirir. Atölyede, katılımcılar bu bilgileri çizim araçlarını ve dedektiflik yöntemlerini kullanarak açığa çıkaracak, bir araya getirecek ve bir anlatı oluşturacak.

Etiketler

Bir cevap yazın