Görsel Kayıt: Le Corbusier Yapıtdökümüne Bir Bakış Sergisi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile Fondation Le Corbusier’nin ortaklaşa düzenlediği ve Kalebodur’un ana sponsor olarak destek verdiği "GÖRSEL KAYIT: Le Corbusier Yapıtdökümüne Bir Bakış” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergiye paralel gerçekleşecek konferans ise İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleşiyor.

Mimarlık fotoğrafçısı Cemal Emden, sergi için Kalebodur sponsorluğunda İsviçre, Fransa, Almanya ve Hindistan’a seyahat ederek Le Corbusier’nin bu ülkelerde bulunan yapılarının en güncel fotoğraflarını üretti. santralistanbul’da beş hafta süreyle sergilenecek bu fotoğraflar, Le Corbusier’nin 1905 yılında İsviçre’de tasarladığı ilk yapısından 1965’de projelendirdiği ve inşası 2006’da tamamlanan son kilisesine kadar uzanan geniş bir portfolyoyu görselleştiriyor. Ünlü mimarın en önemli işlerinin Cemal Emden’in özgün bakış açısından izlenebileceği sergi, 100 yıl sonra tekrar Le Corbusier’yi İstanbullularla buluşturuyor.

Sergi öncesinde gerçekleşecek “Le Corbusier’nin Doğu Gezisi 1911-2011” adlı İstanbul konferansı, Ekim ve Kasım aylarında Atina ve Napoli’de aynı tema çerçevesinde düzenlenecek konferanslar dizisinin ilk ayağı. Le Corbusier’nin mesleki kimliğinin oluşumunda önemli etkisi olduğu bilinen Doğu Gezisi’nin çeşitli yönleriyle tartışılacağı konferans, 7-8 Ekim 2011 tarihlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi E-3 binasında 10.00-18.00 saatleri arasında izlenebilir.

Küratörlerle sergi gezisi:
Tarih: 7 Ekim 2011Program:

16:30 – 17:00 santralistanbul / Enerji Müzesi’nde buluşma ve toplantı

Konuşmacılar:

· İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İhsan Bilgin

· İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, Endüstri Ürünleri Tasarımı Öğretim Üyesi Tansel Korkmaz

· Mimar-fotoğrafçı Cemal Emden

· Kale Grubu Yapı Ürünleri Grubu Pazarlama Başkan Yardımcısı İhsan Karagöz

17:00 – 18.00 Sergi ziyareti ve şarap ikramı

18:00 – 19:30 Akşam yemeği (Talimhane)

Sergi
Tarih: 8 Ekim-13 Kasım 2011
Yer: santralistanbul Ana Galeri

Etiketler

Bir yanıt yazın