“Genç Hollandalı Mimarlar_Gelişen Hollanda Mimarlığı” Sergisi 2: “Domestic Landscape”

Günümüzde şehirlerin başa çıkmak zorunda kaldıkları sosyal, ekonomik ve çevresel BASKI, çevresine değer katan akıllıca çözümler üretmek için yeni fırsatlar yaratmaktadır. Baskı altında her şey akışkanlaşır ve bunun sonucunda kamusal ve özel alanlar – kentsel ve yerel aktiviteler – yapay ve doğal çevre arasındaki sınırlar çözülmeye başlar.

MK’in yaptığı çalışmalarda bu duruma mimarlığı “Domestic Landscape” üzerinden tekrar yorumlayarak kentsel ve doğal yaşamda BEKLENMEDİK olanı tetikleyen dikkatlice tasarlanmış bir açık çevreyle yanıt vermektedir.
MK “SMALLNESS” (büyük olanın antitezi olarak) temasını yeni bir tasarım anlayışı olarak sunarken, eski moda tasarım anlayışından da bağlarını koparmaya çalışır. Bu tasarım anlayışı sürdürülebilir tasarımın ana taktikleri olarak “Personality”, “Fluidity” and “Compression” gibi temaları ilan eder.

MK, insanı tasarımın,kullanımın ve mimari deneyimlerin merkezine yerleştirmeye çalışır. Basitçe ortaya koymak gerekirse, biz mimarlık ve tasarımın daha iyi bir gelecek yaratmaya yardım edeceğine inanmaktayız.

Geçtiğimiz yıl 3 – 17 Mayıs tarihleri arasında, ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nin ev sahipliği yaptığı, “Mirck” ve “24H” mimarlık ofislerinin katılımıyla, ilki gerçekleştirilen; “Genç Hollandalı Mimarlar_Gelişen Hollanda Mimarlığı” serisinin ikincisi, 25 – 28 Mayıs 2011 tarihleri arasında ODTÜ’ de gerçekleştirilecek. Bu yılın konuğu “Marc Koehler Architects”.

2005 yılından beri, faaliyetlerini, çeşitli ölçeklerde tasarım pratikleri üzerinden sürdürmekte olan ofis, tasarım temalarını üç ana başlık altında toplar: “domestic landscapes”, “community design” ve “open planning”. Doğal ışığın, temiz havanın ve sürdürülebilir kaynakların kullanımını temel tasarım kriterleri olarak belirleyen; makinelere olan bağımlılığı en aza indirmeyi tasarlayan ekip, insan davranışı odaklı bir mekan sorgusuna gider. Kamusal mekan ve özel mekan arasındaki sınırların belirsizleşmeye başladığı şu günlerde; çok önemli bir soruyu yeniden sorar: “kamusal mekanı kişiselleştiren, özel mekanı kamusal kılan insan aktiviteleri nelerdir?”

Genç ve gelişmekte olan Hollanda mimarlığının deneysel ve dinamik bünyesinden örnekleri ülkemize taşıyarak, mimarlık dünyamızın aşina olmadığı isimler ve projeler üzerinden, taze ve heyecan verici tartışma ortamları yaratan etkinlik serisinin bu yılki teması Marc Koehler’den “Domestic Landscapes”. İç mekanı, dışarıdaki peyzajla bütünleştirecek olan mekan evdir ve bu bağlayıcı niteliği özelinde tasarlanır; kullanıcının çeşitli spontan mekan deneyimleri, mekan niteliğinin tasarlanmasında büyük rol oynar. Mimari projenin, kullanıcı ve içerisinde bulunduğu doğal ve kentsel çevreyle kuracağı ilişki biçimlerini ve bu ilişkilerin sürdürülebilirliklerini “konut” bağlamında yeniden sorgulayan bu tema, bizleri, gelişen Hollanda mimarlığının son dönem konut-doğa-insan ilişkisi önerileriyle tanıştıracak.

Marc Koehler ve Jurrian Knijtijzer‘in katılımıyla gerçekleştirilecek konferans ve sergiye ek olarak; geçen yıl olduğu gibi, öğrencilerle bir atölye çalışması da yürütülecek.

Etkinlik 25 Mayıs günü ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde çeşitli disiplinlerden ve uluslar arası öğrencilerden oluşan 20 kişilik bir grupla yapılacak olan bir atölye çalışması ile başlayacak. Teması “LIVING IN A DOMESTIC LANDSCAPE” – “SMALNESS” olan bu atölye çalışmasında farklı disiplinlerden oluşan 20 öğrenciden 8 saat içinde 0,1 m2 maket malzemesi ile 20 ev ve bir topluluk yaratması istenecek. Bu atölye çalışmasında üretilen maketler açılacak olan serginin bir parçası olarak yerlerini alacaklar. Etkinlik 27 Mayıs akşamı TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde Marc Koehler tarafından yapılacak olan konferansla sona erecektir. 25 Mayıs’ta açılacak olan sergiyi ODTÜ Mimarlık Fakültesi Sergi Salonu’nda iki hafta boyunca ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın