Geleceği Tasarlamak: Disiplinler Arası Bir Öğrenme Deneyimi

İstanbul Planlama Ajansı tarafından, Müze Gazhane ve İstanbul Kent Konseyi iş birliğiyle 21 Eylül - 3 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacak olan "Geleceği Tasarlamak: Disiplinler Arası Bir Öğrenme Deneyimi" atölye serisi için son başvuru tarihi 15 Eylül.

Kent merkezlerinde artan yoğunluk nedeniyle toplumsal ayrışmanın derinleşmesi, tarihsel, doğal ve kültürel dokunun kaybolma tehlikesi altında olması, kirlilik, ulaşım sorunu, uygun fiyatlı konut eksikliği, suç oranlarındaki artış, temiz suya ve enerji kaynaklarına erişimde yaşanan sorunlar ve buna bağlı olarak kentsel yaşam kalitesinin azalması gibi olumsuz durumlar ortaya çıkmakta. Şehirler bir yandan ortaya çıkan bu zorluklara çözüm ararken bir yandan da geleceği şekillendirmeye çalışmaya devam ediyor.

“Geleceğin Şehirleri” kavramının ortaya çıkışından itibaren farklı dönemlerde kentlerin şekillenmesinde önemli rol oynayan fiziksel, toplumsal, kültürel, ekonomik, politik ve idari faktörlerin inceleniyor. Kentleri şekillendiren bu unsurların yanı sıra, teknolojik ve bilimsel gelişmeler ile birlikte kent kavramının taşıdığı anlam da değişiyor. Bu değişime ek olarak, zaman içerisinde ekonomik, sosyo-kültürel ve politik alanlarda yaşanan gelişmeler bireylerin ihtiyaçlarının ve taleplerinin farklılaşmasına sebep oluyor. Bireylerin artan ve çeşitlilik arz eden talepleri ise bu ihtiyaçlara cevap verebilecek mekânların yeniden üretimini beraberinde getiriyor.

Bu kapsamda İstanbul’u odağa alarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Planlama Ajansı ve Müze Gazhane iş birliğiyle yürütülecek atölye serisi “Geleceğin Şehirleri” kavramını iklim krizi, dayanıklı şehirler, teknoloji – akıllı şehirler, erişilebilirlik – ulaşım ve katılımcılık – demokratik kent yönetimi başlıkları üzerinden tartışmayı ve gelecek senaryoları üretmeyi hedefliyor.

21 Eylül ve 3 Ekim tarihleri arasında 5 modülden oluşacak atölye serisinde sosyoloji, mühendislik, mimarlık, tasarım ve planlama bölümlerinden 35 öğrenci ile uzmanlar bir araya getirilecek, bilgilendirici sunumlar ve atölye çalışmaları yapılacak.

  • Modül 1: İklim Krizi – Dayanıklı Şehirler (21 Eylül / 10.00-19.30)
  • Modül 2: Teknoloji – Akıllı Şehirler (23 Eylül / 10.00-19.30)
  • Modül 3: Erişilebilirlik – Ulaşım (28 Eylül / 10.00-17.30)
  • Modül 4: Katılımcılık – Demokratik Kent Yönetimi (30 Eylül / 10.00-17.30)
  • Modül 5: Geleceğin Kentlerine Doğru (3 Ekim / 10.00-17.30)

Müze Gazhane’de gerçekleşecek atölye serisine başvurmak isteyenlerin, linkteki formu doldurmaları gerekmektedir.

 

Etiketler

Bir cevap yazın