Gazhane Açılırken: Bir Kamusal Mekân Öznelerini Arıyor

MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından düzenlenen Çarşamba Seminerleri'ne #dayanışma teması ile Gazhane Çevre Gönüllüleri konuk oluyor. Seminer, 21 Nisan Çarşamba günü saat 11:00'da yapılacak.

Etkinlik metni:

Gazhane Çevre Gönüllüleri, 26 yıldır bir düş için kentlilik bilinci ile mücadele veren ve yerelde yaşayan gönüllülerin oluşumudur. Kadıköy Hasanpaşa’daki 32 dönümlük alanda kurulu havagazı fabrikasının, endüstri mirası olarak koruması ve kamusal mekân oluşturarak yaşatılması amacına uygun olarak yeniden işlevlendirilmesine yönelik çaba göstermiştir. Gazhane Çevre Gönüllüleri, Gazhane’ye emek vermiş, onun havasını solumuş mahalle sakinleriyle birlikte yürüttüğü bu katılımcı mücadeleyi, idare ile müzakere ve ortak kaygılar taşıyan akademisyenlerin ve sivil toplumun işbirliği ile gerçekleştirmiştir. Konuklarımızın “Gazhane Açılırken: Bir Kamusal Mekân Öznelerini Arıyor” başlıklı seminerinin tanıtım metninden:

“Gazhane Çevre Gönüllüleri olarak, bugün İBB tarafından Müze Gazhane / İklim Müzesi olarak adlandırılan Hasanpaşa Gazhanesi Enerji Müzesi ve Kültür-Sanat Merkezi için, kültür-sanat kurumlarını ve kimliklerini, Gazhane’nin öznesi olmaya ve Hasanpaşa’da yerelde yaşayanlara yabancılaşmadan katılımcı bir süreç örgütlenmesi içinde işletilmesi için çaba göstermeye; kamuoyunu ve yerel yönetimi bu doğrultuda daha aktif olmaya davet ediyoruz.”

Etiketler

Bir cevap yazın