Farshid Moussavi Konferansı: “Biçim ve Bezeme”

Konferans, 29 Kasım 2011 Salı günü saat 19:00'da Yapı-Endüstri Merkezi'nde gerçekleşecek.

Farshid Moussavi Mimarlık(FMA) kurucusu ve başkanı, Harvard Üniversitesi’nde uluslararası düzeyde kabul görmüş bir mimar ve mimarlık profesörü, Farshid Moussavi, Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda YEM’nin davetlisi olarak 29 Kasım 2011 Salı günü saat 19:00’da, “Biçim ve Bezeme” başlıklı bir konferans vermek üzere İstanbul’da!

Yapı-Endüstri Merkezi’nin yeni konuğu, Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda İran doğumlu mimar Farshid Moussavi olacak.

Teknolojik, yenilikçi, estetik, fonksiyonel ve çevreci ürünleriyle kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran, sadece Türkiye’de değil, dünyada da ankastre ürünler pazarının lideri olan Siemens Ev Aletleri , mimarlık ve yapı kültürünün geliştirilmesine yönelik çalışmalarını, ünlü mimar ve mimarlık profesörü Farshid Moussavi konferansına verdiği destek ile sürdürüyor. Alanında öncü projelere her zaman destek veren Siemens Ev Aletleri , Yapı-Endüstri Merkezi işbirliğiyle dünyanın önde gelen tasarımcı ve mimarlarını, sektörün önde gelen aktörleri ile biraraya getirmeye önümüzdeki günlerde de devam edecek.

İran doğumlu olup aslında bir dünya vatandaşı olan Moussavi’ye ait anahtar kelimeler ise: mimar, profesör, yazar, akademisyen ve araştırmacı. Çok yönlü bir kişiliğe sahip olan Farshid Moussavi, Mayıs 2011’de FMA’yı kurmadan önce, Foreign Office Architects (FOA) kurucu eşbaşkanlık görevini yürütüyordu. Ünlü mimar, Dundee Üniversitesi, University College of London Bartlett Mimarlık Okulu ve Harvard University Graduate School of Design’da mimarlık okuyup, FOA’nın eşbaşkanı olmadan önce, Renzo Piano Building Workshop ve Office of Metropolitan Architecture (OMA)’da çalıştı. Bir akademisyen olarak A.B.D.’de UCLA, Columbia Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi’nde misafir mimarlık profesörü olarak görev yaptıktan sonra, Viyana Güzel Sanatlar Akademisi başkanı olmuştur. 2005’ten bu yana ise Harvard Üniversitesi Graduate School of Design profesörüdür. FMA olarak ABD ve Tahran’da geniş yelpazede önemli projelere imza atan mimar, FOA bünyesinde İspanya Carabanchel Sosyal Konut Programı, İngiltere Birmingham New Street İstasyonu yeniden yapılandırılması, Leicester John Lewis Department Store ve Yokohoma Uluslararası Feribot Terminali yapılarında görev almıştır.

“Biçim ve Bezeme” başlıklı konferansında, Harvard’daki çalışmalarına dayanan, “The Function of Ornament” ve “The Function of Form” adlı iki kitabına dayanarak görüşlerini tartışacak olan Moussavi, günümüz mimarisinde bu konseptlerin etkisi ve rolüne yönelik yapmış olduğu araştırmaları da paylaşacak. Luis Sullivan ile başlayıp Adolf Loos ile devam eden ve günümüze kadar mimarlarla kuramcıları birbirine düşüren “biçim mi işlevi izler, işlev mi biçimi izler?” tartışmasının modern mimariye yansımasını kentsel ölçekten yapı ölçeğine değin inceleyen mimar, ortaya çıkardığı sonuçları ve bu araştırmaların sonucunda biçim-işlev ilişkisini kendi mimarisinde nasıl konumlandırdığını aktaracak.

Moussavi’nin YEM Yayın tarafından Türkçe’ye çevrilen ve YEM Kitabevi aracılığı ile satışa sunulan “Biçimin İşlevi” adlı kitabının lansmanı da 29 Kasım tarihindeki konferansta yapılacak. “Biçim işlevi izler.” sözünden yola çıkarak, 19. yy dan beri mimarlar ve kuramcıların kendilerine sorup durduğu “Biçim, işlevi değilse neyi izler?” sorusunu kendine de soran mimar, cevabı çevre, kültür ve kentler çerçevesinde ele alarak bulmaya çalıştığı süreçte elde ettiği bulguları, “Biçimin İşlevi” kitabında okuyucu ile paylaşıyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın