FADA Talks: Katja Grillner

MEF Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, FADA Talks etkinliklerinin 'design research' teması ile gerçekleştirdiği yeni serinin ilk konuğu olarak 21 Nisan Çarşamba 19:00’da Prof.Katja Grillner'i ağırlıyor.

“Design Research in Architecture: Situating thought – Projecting action” başlıklı konuşma, MEF FADA/Youtube hesabından canlı olarak yayınlanacak olup herkesin katılımına açıktır. Etkinlik dili İngilizce’dir.

[Design Research in Architecture: Situating thought – Projecting action]

Katja Grillner’in araştırmacı, akademisyen, eğitimci olarak kendi pratiklerinden örneklerden oluşan konuşma, tasarım araştırmalarının ve pratiklerinin eleştirel dönüşümüne sebep olacak alternatif yöntemler sunmayı ve tartışmayı amaçlar. Katja Grillner KTH (İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü) Mimarlık Bölüm başkanı ve Eleştirel çalışmalar profesörüdür (2019-). Aynı üniversitede 2015-19 yılları arasında dekan, 2013-15 yılları arasında dekan yardımcısı ve 2009-11 yılları arasında ABE-school başkan yardımcısı olarak görev almıştır. Çalışmaları mimarlık ve peyzaj mimarlığı alanlarında estetik, tarih ve edebi araştırmaları poetik pratikler ve eleştirel teori perspektifleri ile inceler. Öğretim pratiklerinde mimarlık, feminizm ve toplumsal cinsiyet konularının mimarlık ders programı ve ders etkinliklerle programa dahil edilmesine katkıda bulunmuştur. Grillner aynı zamanda İsveç’te mimarlık ve tasarım araştırmalarının gelişmesinde rol oynayan çok sayıda grubun kurucusu ve katılımcısı olmuştur: The Academy for Practice-based Research in Architecture and Design (AKAD 2003-2007), Feminist Architecture Theory, Analysis and Education (FATALE 2007-2012) and the Strong Research Environment Architecture in Effect (2011-2019) bunlardan bazılarıdır.

Etiketler

Bir cevap yazın