Eşiksel İzolasyonda Temsil Bulguları – Dijital Atölye

İTÜ Mimarlık Fakültesi ve AVLU Mimari Fikir Topluluğu'nun düzenlediği "Eşiksel İzolasyonda Temsil Bulguları" isimli dijital atölye 16 Nisan'da yapılacak. Son başvuru tarihi 13 Nisan.

İzolasyon, karantina, yalıtım, kapatılma, bireysellik, şüphe, sağlık, kaygı ve belirsizlik. Uzunca bir süredir yaşantılarımıza hızlıca nüfuz eden, tüm toplumsallığımız, etkileşimlerimiz, iletişim biçimlerimiz ve kuramsal-pratik eylemlerimizi ‘askıya alan’ beklenmedik anahtar kelimelerimiz, varoluş minvallerimizi dönüştürüyorlar. İçinden geçmekte olduğumuz süreç, mimarlık kuramı, pratiği ve mimari temsil alanlarının düşünsel, söylemsel ve görsel anlatılarını da yeniden anlama ve anlamlandırmayı çağıran bir oluş süreci olabilir.

Bu dijital atölye, geçmişteki yaşantı içeriklerimizin, şimdide ‘el-altında-kullanıma-hazır-varlık’ olarak deneyimlenemediği, şimdide durarak ise, gelecek bileşenlerini tahayyül edemediğimiz bir yalıtılmış eşik arakesiti üzerinde/boyunca açığa çıkıyor. Atölye, içinden geçtiğimiz bu muğlak ‘şimdi’nin, tasarımcıların kendi içlerine döndüğü karantina uzamlarında, ne gibi mimari ve zamanmekânsal problematikler bulguladıklarını, bu problematikleri ‘şimdi’nin hangi “beklenmedik araçlar”ıyla mimari temsil ortamında görsel anlatılara dönüştürebileceklerini sorguluyor.

Program:

1.Aşama: Eşiksel izolasyonda mimari / zamanmekânsal problematik bulguları (max. 250 kelimelik metin ve 4 adet anahtar kelime) – Son Başvuru Tarihi: 13.04.2020 saat: 23.59

2.Aşama: Bulgulanan problematik(ler)in mimari temsil ortamındaki görsel anlatısı (en az 1, en çok 4 adet 20×20 cm, 300 dpi jpeg formatlı görseller) – Teslim Tarihi: 16.04.2020 saat: 15.30

3.Aşama: Dijital atölye buluşması ve değerlendirme (video konferans)

Atölyenin 1. aşamasına başvuru kontenjanı 30 kişiliktir, başvurmak için aşağıdaki linke tıklayarak başvuru formunu doldurunuz:

https://forms.gle/TYwM2ZKeYE2FWweP6

Seçilen 12 mimari metnin yazarları, 2. aşamaya geçerek metnin mimari temsil ortamındaki görsel anlatılarını tasarlarlar. Dijital atölyenin 1. aşama sonuçları 14 Nisan 2020 günü @info.avlu ve @we.eekly Instagram hesaplarında ilan edileceklerdir. Seçilen 12 metin ve temsil görselleri ilgili hesaplarda yayınlanacaklardır.

Yürütücüler: Pelin Dursun Çebi, Mustafa Mortaş, Hande Asar

Etiketler

Bir cevap yazın