“Ermeni Dinî Mekânları ve Müziği” Paneli

Emily Mkrtichian, Alex Igidbashian ve Aram Kerovpyan'ın konuşmacı oldukları panel, 21 Nisan'da Depo'da yapılacak.

Etkinlik hakkında:

Luys i Luso, 5. – 20. yüzyıllar Ermeni dinsel müziklerini piyano ve vokal için yeniden düzenleyen, caz dehası Tigran Hamasyan’ın yaptığı müzikal yolculuğa dayanıyor. Hamasyan, Erivan Devlet Oda Korosu’yla birlikte 3.000 km.’den fazla yol kat ederek, Türkiye’deki bazı Ermeni kiliseleri de dahil, 3 ülkenin antik alanlarında 12 konser verdi.

Ermeni Amerikalı sinemacılar Emily Mkrtichian ve Alex Igidbashian, Hamasyan’a ve koroya tur süresince eşlik ederek, gittikleri yerleri ve konserleri kaydettiler. Daha sonra, Berlin merkezli Studio Ondé ve Hamasyan işbirliğinde, topladıkları görüntüler ve ses kayıtlarından bir enstalasyon ürettiler. Mkrtichian ve Igidbashian bu eserin yaratım sürecini anlatırken, Ermenistan ve Türkiye’deki eski Ermeni kutsal mekânlarında Hamasyan’la yaptıkları çekimlerden ve tarihi mimari içinde yeniden yorumlanmış dinî müziği dinlemenin dönüştürücü deneyiminin tekrar canlandırılmasında ve dünyaya sunulmasında yeni medyanın kullanımından bahsedecekler.

Genel olarak, dinî müzikler uzun bir tarihi süreç boyunca gelişerek, her biri müzikal ve simgesel bakımdan derli toplu, kendi içinde işlevi ve anlamı belirli, aktarımı “zaman” ve “sabır” gerektiren bir bütün oluştururlar. Paris’te, Ermeni kilise müziğinin daha geniş bir çevreye açılımına aracı olmuş, Hamasyan’a bu müzik hakkında danışmanlık yapmış müzikolog Aram Kerovpyan sunumunda bu zengin geleneğin aktarımı ve dönüşümü üzerine konuşacak.

Panelde Mkrtichian ve Igidbashian İngilizce konuşacaklar, ardından Türkçe özet çeviri yapılacak. Kerovpyan sunumunu Türkçe yapacak.

Program:

18:00 Emily Mkrtichian ve Alex Igidbashian – Luys i Luso filmi yönetmenleri
19:00 Aram Kerovpyan – müzisyen, müzikolog, Ermeni kilise müziği uzmanı

Etiketler

Bir cevap yazın