Engelli Hakları Mücadelesi ve Örgütlenmesi Forumu

Türkiye'de engellilerin iş, eğitim, sağlık ve kent yaşamına katılım konuları başta olmak üzere pek çok sorununu tartışmak üzere İstanbul Mimarlar Odası'nda 14 Eylül Pazar günü forum düzenleniyor.

Engelli Hakları Atölyesi’nin çağrı metni şöyle:

Türkiye’de engelliler; iş, eğitim, sağlık ve kent yaşamına katılım konuları başta olmak üzere pek çok sorunla baş etmek zorundadır. Elde edilen kazanımların ise engelli örgütlerinin yürüttükleri mücadelenin bir sonucu olduğu muhakkaktır. Ancak elde edilen kazanımlar engellilerin sorunlarını çözmediği gibi kazanımlara yönelik saldırılar karşısında kazanımları koruma ihtiyacı da bir zorunluluk olarak hissedilmektedir.

Bu bağlamda Engelli Hakları Atölyesi olarak yıllardır engellilerin sorunlarını toplumun sorunlarından ayrı görmeyen bir perspektifle toplumsal mücadelenin içinde aktif olarak yer alıyoruz. Bu doğrultuda toplumda başta engelliler olmak üzere ayrımcılığa maruz kalan tüm bileşenlerin toplumsal adalet arayışını destekliyoruz.

Geldiğimiz noktada engellilerin mücadele deneyimlerini tartışmak ve engelli hakları mücadelesinin sürekli ve sistematik bir biçimde yürütülmesinin koşullarını oluşturmak istiyoruz. Bu amaçla; eşit, engelsiz ve onurlu bir yaşam için mücadele eden tüm arkadaşlarımızı; yaşam alanlarını, sokaklarını, parklarını, bisiklet yollarını, bostanlarını, emeğini, iş ve sosyal güvenliğini, eğitim ve sağlık hakkını, denizi ve toprağı, suyu ve ormanı savunan tüm dostlarımızı 14 Eylül 2014 Pazar günü saat 14:00 – 18:00 arasında Karaköy’de bulunan Mimarlar Odası Anakent Şubesi toplantı salonunda yapacağımız “Engelli Hakları Mücadelesi ve Örgütlenmesi” konulu Forum’a davet ediyoruz.

Program:

14.00-14.30 Sunuş: “Engelli hakları mücadelesinin tarihsel gelişimi”
14.30-15.30 Forum
15.30-16.00 Çay arası
16.00-16.30 Sunuş: “Engelli Hakları Mücadelesinin bugünü ve geleceği”
16.30-18.00 Forum

Etiketler

Bir cevap yazın