Ekolojik Mimari ve Doğal Yapı Atölyesi

Atölye, 12 - 19 Mayıs 2012 tarihleri arasında Çanakkale Yeni Köy'de gerçekleşiyor.

Bir ev düşünün yaşayan, nefes alan…

Öyle bir ev ki, becerikli eller ve doğal malzemelerle, içinde yaşayanların sağlığı ve refahı için sevgiyle yapılmış bir ev…

Eğer siz de seveceğiniz ve sizi sevecek bir ev ya da yapılar yapmayı öğrenmek ya da en azından ekolojik mimari ve doğal yapılar ile ilgili bilgi ve deneyim sahibi olmak istiyorsanız, bu atölye çalışması sizin için!

Doğal yapı teknikleri, kil, kum, ahşap, taş, bambu, saman gibi doğal, yerel ve dönüştürülebilen materyalleri kullanan, dayanıklı, zamanın testinden geçmiş ve öğrenmesi kolay inşaat teknikleridir.

Ekolojik ve doğal yapılar, hem insan sağlığını destekleyen yaşam alanları sunar hem de yeryüzünün bize sunduğu kaynakları bilgece kullanmamızı ve doğayla uyumlu bir yaşam kültürünü destekler.

Mimaride ekolojik yaklaşım aynı zamanda sosyal dönüşüm için etkin bir araçtır çünkü günümüzün dünyasında karşı karşıya olduğumuz pek çok önemli meseleyle temas eder: düşük maliyetli barınak, sürdürülebilir arazi kullanımı, doğal kaynakların bilinçli kullanımı, yapılarımızın yerelleşmesi ve güzelleştirilmesi, kültürün ve geleneksel bilgeliklerin korunması ve devamı, toplumun canlandırılması gibi.

Permakültür, bütüncül sistem tasarımı ve yenilenebilir enerjiler ile desteklendiğinde ekolojik mimari, nesiller boyu sürecek ve herkesin erişimine açık, uzun vadeli çözümler sunar.

Atölye’de işlenecek konular…
Konular, Türkçe çeviriyle, teorik ve uygulamalı olarak işlenecektir.

GİRİŞ & GENEL TASARIM: Ekolojik mimarinin etik anlayışı ve prensipleri, mevki seçimi, pasif güneş tasarımı, doğal materyallerin karakteristik özellikleri, duvar sistemlerinin avantaj ve dezavantajları
DUVARLAR: Kerpiç tuğla (adobe), cob, dal-örgü, killi saman (slipstraw), saman balyası (strawbale), şıkşıkı duvar
DOĞAL RÖTUŞLAR ve SIVALAR: Toprak sıvalar, killi doğal boyalar
TEMEL: Tasarım, drenaj
TOPLULUK: Ekolojik mimari ve permakültür prensipleri, global ekolojik mimari hareketi, günlük topluluk oluşturma aktiviteleri
EĞLENCE VE KUTLAMA: İyi yemek, müzik, dans, kutlama!

Kurs boyunca akşamları ateş etrafında sohbetler ve müzik eksik olmayacak. 2012 için yeni uygulamalar : Fırın, oturma ünitesi ve ızgarası ile bir açık hava mutfağı, sera ve kümes yapısı, gölet yapımı, ileri seviye sıva, boya ve dekoratif öğeler.

Ücret…
Kurs bedeli,konaklama ( Yerel, tamamen doğal ve lezzetli) üç öğün yemek dahildir.
Kendi çadırınızla konaklama – 650 TL
Paylaşılan odalarda konaklama – 750 TL
Köydeki bir ailenin evinde konaklama – 750 TL

Yeni Köy oluşumunda 3, 4, 6 ve 8 yataklı odalar bulunmaktadır. Tüm odalar için fiyat aynı olup, kayıt ve ödemesini önce tamamlayana öncelikli rezervasyon yapılır. Aile evlerinde odalar 2-3 yataklı olup, Yeni Köy’e 15dk. yürüme mesafesindedir.

Burs imkanı yaratabilmek amacıyla, sizleri ücretten daha fazlasını ödemeye davet ederiz.

Burs için: Eğer katılmak istiyor, ancak fiyatı karşılanamaz buluyorsanız lütfen bizimle temas edin.

12 Mayıs 2012 – Cumartesi
Saat 15:00’den önce Yeni Köy’e varılmalıdır.
Başlama saati 17:00
19 Mayıs 2012 – Cumartesi Ayrılış

Etiketler

Bir cevap yazın