EKA Collect-Vikimaraton Etkinliği

Erişilebilir Kent Atölyesi Collect ekibinin 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde düzenleyeceği ana teması ‘İklim Değişikliği’ olan Vikimaraton etkinliği, 3 konu başlığı üzerinden iklimsel çalışmalar yapan konuşmacılarla bilgi ağı yaratıp katılımcıların araştırmaları ve bilgi paylaşımı ile Vikipedi platformundaki iklimsel farkındalığın arttırılmasına katkı sağlamayı hedefliyor. Son başvuru tarihi 2 Haziran 2021.

EKA, kolektif tasarım bilincini disiplinler arası üretim süreci olarak kurgulayan, bu süreçte geliştirdiği projeleri bir farkındalık aracı olarak kullanan bir atölye topluluğudur. EKA Collect ise, tasarımın farklı disiplinlerinde ve farklı ölçeklerde projeler geliştirmek için oluşturulmuş alternatif bir sosyal inovasyon ekibidir.

EKA Collect ekibinin ‘13’ Projesi; Birleşmiş Milletler Sürdürülebilirlik Kalkınma Amaçlarının 13. hedefini odak alan ve iklim değişikliğine neden olan faktörleri, mekanda deneyim ve insana ait ortak duygular eşliğinde ele alarak sosyal farkındalık kazandırmayı amaçlayan bir iklim eylemi projesidir. Bu proje ile, 13 sayısının uğursuzluğuna atıfta bulunarak kendimizin, dünyanın ve iklim değişikliğinin farkındalığı amaçlanmakta.

13 nedir?

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından belirlenen sürdürülebilir kalkınma amaçlarının on üçüncü kalkınma hedefi olan iklim eylemi üzerinden yola çıkılan bu projede, günümüzün en önemli sorununu, iklim değişikliği mercek altına alınmıştır. “İnsanlar için ortak duygu mekanları yaratılabilir mi?” sorusuyla yola çıkılan bu projede iklim değişikliğine neden olan on üç kaotik elementi insan deneyimiyle bağlam kuracak şekilde ele alıp sosyal farkındalık yaratacak mekansal bir deneyim yaratma arzusu bulunmaktadır.

13 Projesinin bir parçası olan ‘’İklim Değişikliği Vikimaratonu’’ etkinliği ile; iklim eylemi, iklime duyarlı mekansal tasarım ve iklim değişikliğinin ekolojik etkileri temaları üzerine davet edilen konuşmacıların sunumları ve katılımcıların araştırmaları ile iklim değişikliğine dair ortak Türkçe bilgi ve kaynak havuzunun geliştirilerek Türkçe Vikipedi “İklim Değişikliği” sayfasına katkı sağlamak hedeflenmiştir.

Etkinlik 5 Haziran Cumartesi günü 13.00 – 17.00 saatler arasında gerçekleşecektir.

Başvuru formu için tıklayınız >>

Duyurular EKA instagram hesabından paylaşılacaktır.

Etiketler

Bir cevap yazın