Duyularla Yolculuk: “Pazar Pazar Gezelim”

ÇEKÜL Akademi "Sinanla Yolculuk Dizisi"nin ardından "Duyularla Yolculuk" başlıklı yepyeni üç eğitime başladı.

Eğitim paketinin ikinci programı “Pazar Pazar Gezelim” 27 Kasım’da Fatih’teki Kadınlar Pazarı’nda yapılacak. ÇEKÜL Akademi eğitimcileri, Bozdoğan Kemeri ve yapıların geçmişleri, “Kadınlar Pazarı” isminin kaynağı ve oluşum süreci ile mahalle kültüründeki önemi anlatarak eğitime başlayacak. Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerine ait bıttım sabunundan kavun çekirdeğine, ateşte yakılarak temizlenmiş kelle paçadan peksimete, kurutma dolmalardan karakovan balı “Pazar Pazar Gezelim” seminerinin ana başlıklarını oluşturuyor. Eğitimde ayrıca ÇEKÜL’ün kültürel miras, yaşam kültürü ve koruma anlayışı da paylaşılacak.

ÇEKÜL Akademi eğitimi, antik Yunan pazarlarından yerel çarşılara uzanarak, Anadolu coğrafyasının binbir çeşit ürünüyle tanışma ve farklı tadım uygulamalarıyla geleneksel mutfak kültürümüzü yakından öğrenme olanağı sunuyor.

Slow Food Yağmur Böreği Birliği ve ÇEKÜL Akademi işbirliğiyle düzenlenen, bilgi ve deneyimle yüklü yolculukta katılımcılar, önce duyularını tanıyacak, ardından tarihin içinden geçerek pazaryerlerinde duyularını sınayacak ve sonunda da yeme içme kültürümüz üzerinden, somut ve somut olmayan mirasımızla tanışacak.

Eğitimlerin program bilgileri ve katılım formlarına www.cekulvakfi.org.tr/proje/duyularla-yolculuk-dizisi adresinde ulaşılabilir.

Program

09:00 – 09:30 Buluşma ve hareket (Taksim AKM önü)

09:30 – 10:00 ÇEKÜL Yol Atölyesi // Kültür ve kültürel miras, yaşam kültürü, koruma hakkında görüş alış verişi

10:00 – 11:00 Pazarın tarihçesi // Fatih, Bozdoğan Kemeri, yapıların geçmişleri

11:00 – 12:30 Kadınlar Pazarında dükkan ziyareti, ürünlerin hikayesi. Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerine ait bıttım sabunundan kavun çekirdeğine, ateşte yakılarak temizlenmiş kelle paçadan peksimete, kurutma dolmalardan karakovan balına uzanan ürün tanıtımı.

12:30 – 14:00 Öğle yemeği ve yemek kültürü üzerinden sohbet

Şeref Büryan’da veya Sur kebap’ta Siirt ve Bitlis yöresine ait Büryan kebap/saç tava, perde pilavı, Siirt köftesi kitel ve dondurmalı irmik tatlısı.

14:00 – 15:00 Alışveriş için serbest zaman

15:00 – 15:30 Vefa Bozacısı ve tarihçesi

15:30 Dönüş için hareket

15:30 – 16:00 ÇEKÜL Yol Atölyesi – Değerlendirme ve izlenim paylaşımı

16:00 Taksim AKM önünde programın sonlanması

Etiketler

Bir yanıt yazın