Düşünce Haritaları: Mimarlık ve Resim

Mimarlar Derneği 1927 tarafından düzenlenen ve Selçuk Alten'in konuşmacı olarak katılacağı “Düşünce Haritaları: Mimarlık ve Resim” başlıklı söyleşi, 7 Şubat Salı günü saat 19.30'da yapılacak.

“Ben yaptıklarımı “Düşünce Haritaları” diye adlandırıyorum. Bu sergiyi de böyle adlandırmak doğru olur. 24 yılı aşkın bir süre içinde bir romanın, bir olayın, bir şiirin, bir mitolojik anlatının, bazen bir iş gezisinin zihinde kalan tortuları zaman zaman tuvale aktarıldı. Sonra sadece çok yakınlarımla ve dostlarımla paylaşılmak üzere bir köşeye kondu.

“Düşünce Haritalaması” yapı uygulamalarını planlarken tüm meslek hayatım boyunca kullandığım çok basit bir yöntem. Bu yöntem benim için yıllar boyunca vazgeçilemez bir alışkanlık haline gelmiş olmalı ki, uzun yıllar boyunca düşüncelerimi tuvallere ve kağıtlara taşırken bana yol gösterdi. Öte yandan, ressamı ve resmi anlamaya dönük bu çaba içine girince bu sefer mimari alışkanlıklarımdan da uzaklaşmam pek mümkün olmadı. Sergilenen çalışmaları “Resim”, kendimi de “Ressam” olarak tanımlamam benim açımdan mümkün değil. Bu, her şeyden önce tüm yaşamını resme adamış sanatçılara ve onların emeğine saygısızlık olur. Bir mimarın düşünce haritalarının ne olduğunu sergiyi ziyaret edenler değerlendirecektir.”

Yüz yüze gerçekleşecek etkinlik, ayrıca Mimarlar Derneği 1927 Youtube ve Zoom hesabından eş zamanlı olarak yayınlanacak.


SELÇUK ALTEN HAKKINDA
1949 Ankara doğumlu olan Alten, ilkokul ve ortaokul eğitimini Ankara, Diyarbakır ve İstanbul’da farklı okullarda aldı. Ankara Atatürk Lisesi’ni takiben, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden 1972 yılında mimar olarak mezun oldu. Meslek yaşamına 1972 yılında İskenderun’da başladı. 1972’den, 1996’ye kadar ağırlıklı olarak saha uygulamalarına dönük çalışmaları yürüttüğü bu dönemde Türkiye, Suudi Arabistan, Libya ve Rusya’da çok sayıda projenin uygulama sorumluluğunu üstlendi. 1996 ve 2001 arasında Mesa Mesken Sanayii ve Tepe İnşaat’ta genel müdürlük yaptı. 2001’de sonra meslek yaşamına İnşaat Sektöründe proje yönetim hizmeti veren ortağı olduğu Pro^GE’de sürdürdü. “Sığacık”, “Belek Sahillerinde Kumullar, Fıstık Çamları ve bir Konaklama Yapısı”, “İnşat Sektöründe Proje Yönetimi” – “Türkiye için bir sentez” başlıkları ile kitapları yayınlandı. Alten, 2018’den beri İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümünde dersler vermektedir. Halen İzmir / Sığacık’ta yaşayan Alten evli ve üç çocuk sahibidir.
Etiketler

Bir yanıt yazın