Düş(ün) Coğrafyası

SALT'ın Mimarlar Derneği 1927 ev sahipliğinde yapacağı atölyenin katılımcıları 25 Kasım-16 Aralık tarihlerinde her çarşamba ve cumartesi günleri bir araya gelecek. Atölyenin sonuçları ile üretilen işler 23 Aralık'da herkesin katılımına açık sunulacak.

Etkinliğin tanıtım metni:

SALT’ın Mimarlar Derneği 1927 ev sahipliğinde gerçekleştireceği atölyede düşünce, sanat ve edebiyat tarihi ile mimarinin ilişkisi Ankara odağında incelenecek. Burak Büyükcivelek, Esra Dabağcı, Dinçer Demirkent ve Ayşin Zoe Güneş’in yürütücülüğündeki program, çeşitli dönemlerde başkentte bulunan sanatçı ve düşünürlerin üretimleri ile kentte temas ettikleri mekânları ilişkilendiren bir veri seti oluşturmayı amaçlıyor.

Atölyenin katılımcıları 25 Kasım-16 Aralık tarihlerinde her çarşamba ve cumartesi günleri bir araya gelecek. Ankara’nın kent kültürü ile mimarisinin kültürel hafıza bağlamında ele alınacağı bu oturumlarda, konuya dair yazılı kaynaklar davetli konuşmacıların sunumları eşliğinde incelenecek. Araştırma sürecinin ardından elde edilen bilgiler bir veri setine dönüştürülerek ilişkisel bir yaklaşımla değerlendirilecek ve harita, mobil uygulama ve etiketleme gibi çeşitli alanlarda kullanılmak üzere paylaşıma açılacak. Atölyenin sonuçları ile bu kapsamda üretilen işler 23 Aralık Cumartesi günü herkesin katılımına açık olarak sunulacak.

“Sizce Ankara’da yaşamış sanatçı ve düşünürlerin hikâyesi kent ile ilişkimizi nasıl etkiler?”

Lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin katılımına açık olan atölyeye başvuru için yukarıdaki soruya dair en çok 250 kelimelik bir metin, öz geçmiş eşliğinde 14 Kasım Salı saat 18.00’e kadar [email protected] adresine (konu: Atölye Başvurusu) iletilmelidir. Seçilen 20 katılımcı, 17 Kasım Cuma günü e-posta ile bilgilendirilerek atölyeye davet edilecektir.

Program dili Türkçe’dir. Bir SALT Ankara programı olan atölyeye katılım ücretsizdir.

14 Kasım Salı 18.00: Son başvuru tarihi
17 Kasım Cuma: Kabul duyurusu
25 Kasım Cumartesi 13.30: Atölyenin tanıtımı ve tanışma
29 Kasım-16 Aralık: Araştırma ve veri toplama çalışmaları (Oturumlar, çarşamba günleri 18.00-21.00 saatlerinde; cumartesi günleri 13.30-17.30 saatlerinde gerçekleştirilecektir.)
23 Aralık Cumartesi: Sonuç Sunumu

Ayşin Zoe Güneş, kentsel araştırma ve arşivleme projesi UrbanObscura’nın tasarımcısı ve yöneticisi. Kısa ve stop motion film, video ve dijital haritalama alanlarında üretim yapıyor.

Burak Büyücivelek, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi. Çalışmalarını kentsel politikalar ve kent ekonomisi alanlarında yürütüyor.

Dinçer Demirkent, “Bir Devlet İki Cumhuriyet” (İstanbul: Ayrıntı, 2017) kitabının yazarı. Anayasa tarihi, cumhuriyetçilik, kurucu iktidar, siyasal temsil konularında çalışıyor.

Esra Dabağcı Ankara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde doktora öğrencisi ve bağımsız araştırmacı. Toplumsal hafıza ve siyasal antropoloji alanlarının yanı sıra etnografik yöntem üzerine çalışıyor. Ankara Dayanışma Akademisi üyesi.

Etiketler

Bir cevap yazın