DTS – 3: Disiplinlerarası Tasarım Stüdyosu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi 3. Disiplinlerarası Tasarım Stüdyosu başvuruları başladı. 2 Ağustos'ta başlayacak stüdyo için son başvuru tarihi 2 Eylül 2016.

Disiplinlerarası Tasarım Stüdyosu (DTS) nedir?

DTS, ODTÜ Tasarım Fabrikası tarafından, ODTÜ Teknokent’ in desteği ve farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketler ile çeşitli konularda çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarının sponsorluğu ile organize edilen, farklı disiplinlerden gelen katılımcıların ortak çalışmasına dayalı, çeşitli çalıştay ve seminerlerden oluşan etkinlikler dizisidir.

DTS-1 ve DTS-2’den farklı olarak DTS-3, ID403 Collaborative Design ismiyle tüm bölümlere açık bir seçmeli ders olarak yürütülecektir.

DTS katılımcıları, süreç boyunca destekleyen şirket ve sivil toplum kuruluşlarının, üniversitemiz öğretim üyelerinden oluşan mentör grubuyla belirlediği konular üzerinden ürün fikirleri geliştirecek, bu ürünlerin tasarımını gerçekleştirecek ve prototiplerini üretecektir. Fikir geliştirme, tasarım ve prototipleme aşamaları farklı disiplinlerden gelen kişilerin oluşturduğu gruplar tarafından, her grup için iki öğretim üyesinin mentörluk desteğiyle ve yönlendirmesiyle yürütülecektir.

DTS kapsamında üniversitemizden öğretim elemanları ile danışmanlık yapmakta olan şirketlerin ve sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri tarafından çeşitli seminerler verilerek, stüdyonun birincil amacı olan disiplinlerarası çalışma anlayışının katılımcılara ve takımlarına doğru bilimsel yöntemlerle aktarılması hedeflenmektedir.

DTS takımları, stüdyo sonunda gerçekleştirilecek bir kapanış etkinliğiyle, geliştirdikleri ürün fikirlerini ve prototiplerini ODTÜ öğrencileri, öğretim üyeleri, Teknokent yetkilileri ve sanayicilerden oluşan izleyici profiliyle paylaşma imkanı bulacaklar.

Ne Zaman?

Başvuruların Başlaması: 2 Ağustos 2016
Son Başvuru Tarihi: 2 Eylül 2016
Katılımcıların Açıklanması: 23 Eylül 2016


Kimler katılabilir?

DTS-3, disiplinlerarası ve ortak çalışmaya dayalı takım çalışmasını tecrübe etmek isteyen, ODTÜ’nün bütün lisans ve yüksek lisans programlarına kayıtlı öğrencilere açıktır. Ancak, başvuru sayısının ders kontenjanını aşması durumunda bir eleme yapılacaktır. Başvurular değerlendirilirken 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileriyle ders dönemindeki yüksek lisans öğrencilerine öncelik verilecektir.

Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Etiketler

Bir cevap yazın