Dönüşüm(ler): Tarlabaşı’nda Işık Tasarımını Paylaşmak

Jacob de Baan projesinde Tarlabaşıʼnı, mahalle sakinleri ve onların yaşam alanları içinde kendi ışık tasarımlarını paylaşacağı bir platform haline getiriyor.

Jacob de Baan bir yolcu. Baan, Amsterdam ve İstanbulʼda yaşıyor. Gidip, geliyor bazen uçarak bazen yürüyerek bazen de bisikletle Flemenk kanalları içinden ya da İstanbul Boğazı’ndan.

Baan, ışığı kendisine ilham olarak almış bir tasarımcı, şafaktan alacakaranlığa, sabahtan akşama, doğal ışıktan yapay ışığa, sonunda Kuzey Deniziʼne ya da Haliçʼe yansıtılmış olarak.

Bir yerden başka bir yere taşınmak, farklı kültürlerle ilişki kurmak, alışkanlıkları değiştirmek gibi durumlar herkes için önemli olan dönüşümleri yansıtır. Fakat aynı zamanda farklı ışık çeşitlerinin deneyimlenmesi hayatımızda küçük bir değişkenliğin ibaresi olabilir. “Günün her anı – Jacop de Baan şöyle dedi – bize farklı ışık türlerini verir. Bu güneşin doğal ışığının ve gökyüzünün ve de ateşin yanı başında oturmak gibi geçmişe ait eylemlerle derinlemesine bağlı.

Jacop de Baan, PASAJ için geliştirdiği sergi projesi bünyesinde bir dizi atölye çalışması, yerleştirmeler, arşiv malzemeleri ve yeni tasarlanmış aydınlatma objelerini “Dönüşüm(ler”) fikrinden ilham alarak izleyici ile paylaşıyor. 

Tarlabaşı, İstanbulʼun merkezinde yer alan ve sürekli dönüşümlerin yaşandığı bir mahalle. Tarih boyunca farklı etnik gruplarca şekillendirilmiş – Yunan, Ermeni, Musevi ve Anadoluʼdan gelmiş insanlar –Bu bitmez tükenmez tartışmalı süreç kentsel dönüşümün hızla ilerlemesi ve Suriyeli göçmenlerin de gelmesi ile birlikte hala devam etmekte. Baan projesinde Tarlabaşıʼnı, mahalle sakinleri ve onların yaşam alanları içinde kendi ışık tasarımlarını paylaşacağı bir platform haline getiriyor.

PASAJ Tarlabaşı ile birlikte sergi bir kaç metre ileride bulunan PASAJ Stüdyoʼda sergilenecektir. Tarlabaşıʼnda yaşayan çocukların yer alacağı atölye çalışmalarında sanatçı çocuklara kendi düşüncelerinden, değerlerinden ve isteklerinden yola çıkarak yeni objeler çizmeyi ve yapmayı hedeflemektedir. Çocuk ve yetişkinler, sanatçının yassı paketlenmiş ve birleştirilmeye hazır aydınlatma objelerinin üretim aşamalarının arkasındaki süreci deneyimleyerek aynı zamanda yeni objeler tasarlayarak birer tasarımcı olma şansını elde edecekler.

Etiketler

Bir cevap yazın