Doğan Tekeli ile Söyleşi “Mimarlık: Zor Sanat”

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mimarlık ve Sanat Kulübü'nün düzenlediği etkinlik, Tekeli-Sisa Mimarlık kurucu ortağı Doğan Tekeli ile söyleşi 17 Nisan 2015 Cuma günü İZÜ Halkalı Yerleşkesi Seminer Salonu 2'de.

Doğan Tekeli’nin tasarımlarından kesitler sunacağı, geçmişten bugüne değişen mimarlık ve tasarım algısının konuşulacağı “Mimarlık: Zor Sanat” isimli sohbet niteliğindeki söyleşide mimarlığın sadece mimarlıktan ibaret olmadığı değerlendirilecek.

Etiketler

1 Yorum

  • metin-sahin says:

    Yetişmekte olan genç mimari nesile, bugünün ticari dünyası içinde yoğrulan bir mimarlık etkinliği sözkonusuyken ve bu kaçınılmaz bir realiteyken, hala, mimarlık ve sanat kelimelerini birarada kullanabilir olmak; hele de ülkenin Metrocity gibi tüketimin en yoğun deneyimlendiği ya da sanayi yapıları gibi malsahibinin taleplerinin hayli baskın olduğu projeleri gerçekleştirmiş bir isimden bunu duymak…. Özellikle de, mesela, Lassa gibi bir yapının depreme bile dayanamayıp ağır hasarlar almış olmasını, yıllar sonra, ancak ifade edilebilen bir acı gerçek olarak mimarından duyabilmek… bunlara karşılık, lütfen, hele de yetişmekte olan genç mimarlara, mimarlık uğraşının sanatla ilgisi yerine (zor ya da kolay), gerçekliklerini anlatsanız daha faydalı olurdunuz….Bu ülkenin tüm ZORluklarla adeta tek başına baş etmiş görünen süper kahraman mimar figürlerine değil, gerçeklikleri duymaya ihtiyacı var(dı). Muhtemelen, temel sorulardan biri de şu olabilir; mimarın kendisi gerçeklikleri kabul etmeye ne kadar hazır? …daha doğrusu, herhalde, Mimarlık: ZOR GERÇEKLİK.

Bir cevap yazın