DOCOMOMO Türkiye Poster Sunuşları XVI – Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları

Her yıl farklı bir ilde ve farklı üniversitelerin ev sahipliğinde düzenlenen Poster Sunuşları’nın COVID-19 nedeniyle ertelenen on altıncısı, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin desteğiyle 25-26 Aralık 2020 tarihlerinde çevrimiçi olarak yapılacak.

DOCOMOMO_Türkiye Ulusal Çalışma Grubu, ilk kez 2004 yılında gerçekleştirilen “Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları” başlıklı Poster Sunuşları ile, var olan literatürün sınırlarını aşarak modern mimarlığın daha iyi anlaşılması ve korunması yönünde etkin rol oynayacak geniş kapsamlı ve katılımlı bir belgeleme çalışmasını başlatmayı hedeflemiştir. Her yıl farklı bir ilde ve farklı üniversitelerin ev sahipliğinde düzenlenen Poster Sunuşları’nın COVID-19 nedeniyle ertelenen on altıncısı 25-26 Aralık 2020 tarihlerinde çevrimiçi olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin desteğiyle gerçekleştirilecektir.

Katılımcıların, 1920′ler ile 1980′ler arasında üretilmiş olan modern mimarlık örneklerine ilişkin yapı/yapı grubu/yerleşim veya iç mekânları tanıtmaları beklenmektedir. Etkinliğin, 20. yüzyıl Türkiye mimarlığının bugüne kadar belgelenememiş olan örneklerine, özellikle de Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentler dışındaki üretime dikkat çekmesi ve oluşacak yeni bakış açılarıyla dönem mimarlığının yeniden yorumlanacağı bir tartışma ortamı yaratması amaçlanmaktadır.

Yoğun bir katılımla süreklilik kazanan Poster Sunuşları ile DOCOMOMO girişiminin hedeflediği belgeleme ve tescil çalışmasının yaygınlaştırılmasının yanı sıra, girişimin ülkemizdeki modern mimarlık mirasına dikkat çekmek amacının duyurulması ve geniş çevrelerce paylaşılması yönünde de önemli gelişme sağlanacağı umulmaktadır.

Program hakkında ayrıntılı bilgi ve kayıt formları için tıklayınız.

Etiketler

Bir cevap yazın