DOCOMOMO 2016: Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları XII

DOCOMOMO Türkiye Ulusal Çalışma Grubu'nun 12. konferansı 16-17 Aralık tarihleri arasında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin ev sahipliğinde, Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi’nde yapılıyor.

Kamunun dikkatini 20. yüzyılda öne çıkan Modernizm’e çekmek ve modern mimarlık, tasarım ve şehir plancılığı ürünlerini belgelemek ve korumak amacıyla 1990 yılında oluşturulan uluslararası bir kuruluş olan DOCOMOMO (DOcumentation and COnservation of Buildings, Sites and Neighborhoods of the MOdern MOvement) bünyesinde oluşan Türkiye Çalışma Grubu’nun 12. Konferansı 16-17 Aralık’da Samsun’da, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin ev sahipliğinde, Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek.

DOCOMOMO_2016 hakkında bilgi veren Mimarlık Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Derya Oktay’dan alınan bilgiye göre, 2004’den beri her yıl değişik bir şehirde gerçekleştirilen etkinlik ilk kez bir Karadeniz kentinde gerçekleşmiş olacak; bu kapsamda 16 şehirden ve Kuzey Kıbrıs’tan 125 mimar-akademisyen 80’in üzerinde sunuş gerçekleştirecek. “Değişen Kent ve Modern Mimarlık Mirası” temalı panelde davetli konuşmacılar Modernist binalarla başarılı kentsel dönüşüm örneklerini kapsayan sunuşlar gerçekleştirecekler. Toplantı, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Mimarlar Odası Samsun Şubesi işbirliği ile yapılacak.

Program

16 Aralık 2016 Cuma

10:30-11:30 Kayıt

11:30-12:00 Açılış Konuşmaları

Yrd. Doç. Dr. Ebru OMAY POLAT – DOCOMOMO_TR Eşbaşkanı
Prof. Dr. Derya OKTAY – Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan V.
İshak MEMİŞOĞLU – Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı
Prof. Dr. Sait BİLGİÇ – Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü
Yusuf Ziya YILMAZ – Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı

12:00-12:10 Piyano Dinletisi (Prof. Olga HASANOĞLU)

12:15-13:00 Sergi Açılışı ve Kokteyl

13:00-15:00 Poster Sunuşları 1

Oturum Başkanı: İshak MEMİŞOĞLU

– Çırağan (Mustafa Sabuncu) Apartmanı (Ankara) – Seçil ÖZCAN
– Ülkealan Pasajı (Ankara) – Güliz KÜÇÜKTAŞDEMİR
– Edremit Kent Merkezinde Konut Örneği: Soğanyemez Mahallesi No:4 (Balıkesir) – Anıl BAYRAM
– İpek Palas Oteli (Burdur) – Bengi NAR, Mehmet Ali KARAGÖZ, Seda ŞİMŞEK TOLACI
– Özboyacı (Dadacı) Apartmanı (Burdur) – Esra BÜYÜKEMİR, Mehmet Ali KARAGÖZ, Seda ŞİMŞEK TOLACI
– Rastgele Apartmanı/ No: 15 (Burdur) – Mehmet Ali KARAGÖZ, Esra BÜYÜKEMİR, Seda ŞİMŞEK TOLACI
– Binevler Toplu Konut Yerleşkesi (Çorum) – Hasan TAŞTAN
– Kamil Kozak Evi (Düzce) – Elif SAHTİYANCI, Nuray BENLİ YILDIZ, Hanife OKYAY, Melike ÜLKER
– Öney Evi (Düzce) – Hande CEYLAN, Elif SAHTİYANCI, Begümnaz ÖZÇELİK, Melike ŞENTÜRK
– Trakya Hastanesi (Edirne) – Sennur AKANSEL, Onur ŞUTA, Aslı MERAL
– Key Otel (İzmir) – Ezgi ORHAN
– Antalya Lisesi- A Blok (Antalya) – Esra BÜYÜKEMİR, Seda ŞİMŞEK TOLACI
– Eski Erkek Sanat Enstitüsü (Rize) – Semiha İSMAİLOĞLU, Serap FAİZ BÜYÜKÇAM
– Samsun Koleji / Samsun Anadolu Lisesi Binası (Samsun) – Jale Mutlu ARAPOĞLU, Fatih US
– Eski Erkek Sanat Enstitüsü (Trabzon) – Serap FAİZ BÜYÜKÇAM, Semiha İSMAİLOĞLU
– Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Binası (Trabzon) – S. Aybike TÜRK, Beyza ATALAY
– Burdur Stad Cami (Burdur) – Bengi NAR, Mehmet Ali KARAGÖZ
– Gölhisar Armutlu Çarşı Cami (Burdur) – Mehmet Ali KARAGÖZ, Seda ŞİMŞEK TOLACI, Şefika Gülin BEYHAN

15:00-15:30 Kahve Arası

15:30-17:30 Poster Sunuşları 2

Oturum Başkanı: Ebru OMAY POLAT

– Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürlük Binası (Ankara) – Nur ÇAĞLAR, Murat SÖNMEZ, Pelin GÜROL ÖNGÖREN, Aktan ACAR, Işıl Ruhi SİPAHİOĞLU, Zelal ÖZTOPRAK, Günsu Merin ABBAS
– Ankara Şeker Fabrikası, Şeker Enstitüsü (Ankara) – Nur ÇAĞLAR, Murat SÖNMEZ, Pelin GÜROL ÖNGÖREN, Aktan ACAR, Işıl Ruhi SİPAHİOĞLU, Zelal ÖZTOPRAK, Günsu Merin ABBAS
– Tuz Pazarı Hal Binası (Bursa) – Gökhan OKUMUŞ, Gürkan OKUMUŞ
– Ziraat Bankası Merkez Şubesi (Düzce) – Hande CEYLAN, Salih BEKİN, Hanife OKYAY, Ayşegül SARIOĞLU
– Tahir Han (İstanbul) – Mehmet Sinan TARAKÇIOĞLU, Nezih R. AYSEL
– Şato Restoran (İzmir) – Gamze SAYGI, Tuğba SARICAOĞLU
– Mevlana Çarşısı (Konya) – Özge PARLAK, Esra YALDIZ
– Sidestreets / Abdullah Onar’ a ait Ofis Yapısı (Lefkoşa) – Devrim Yücel BESİM
– Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü Genel Müdürlük Binası (Rize) – Murat TUTKUN, Merve TUTKUN
– Buzhane Binası (Sinop) – Büşra ÖZAYDIN ÇAT
– İş Bankası Binası (Trabzon) – Esra İMAMOĞLU, Merve KILIÇBAY, Semih YILMAZ
– Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Trabzon Şubesi Binası (Trabzon) – Beyza ATALAY, Bahar KARAKAŞ
– Alman Fabrikası ve Döşeme Mahallesi (Adana) – Seda Nehir AKGÜN
– İnhisarlar İdare Binası (Antalya) – Hatice ERKMEN, Esra YALDIZ
– Mudurnu Elektrik Santrali (Bolu) – Burcu BOSTANCI, Müge HALİLOĞLU
– Elektrik Fabrikası (İzmir) – Tuğba SARICAOĞLU, Gamze SAYGI
– Bulvar AVM / Eski Tütün Fabrikası (Samsun) – Ezgi ORHAN
– Türkiye Taşkömürü Kurumu Merkez Elektrik Atölyesi (Zonguldak) – Nazlı ARSLAN, Ömür KARARMAZ

18:00 Yemek için hareket

17 Aralık 2016 Cumartesi

9:00-10:15 Poster Sunuşları 3

Oturum Başkanı: Fatih US

– Afyonkarahisar Valilik Binası (Afyon) – Ahunur AŞIKOĞLU, H. İbrahim ALPASLAN
– Kuledibi Maliye Şubesi Binası (İstanbul) – Şeyda ŞEN
– Şişli Maliye Şube Binası (İstanbul) – Şeyda ŞEN
– Tire Kent Müzesi / Eski Belediye Binası (İzmir) – Zeren ÖNSEL ATALA
– Kamlık Köyü İlkokulu (Samsun) – Merve GERÇEK
– Akçaabat Belediye İş Hanı (Trabzon) – Semih YILMAZ, Esra İMAMOĞLU, Merve KILIÇBAY
– Fiziksel Yolculuktan, Sanatsal Yolculuğa Mekanın İşlevsel Değişimi: Edirne (Karaağaç) Tren Garı’nın Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne Dönüşümü (Edirne) – Emine Banu BURKUT
– Horasan Köprüsü (Erzurum) – Fatma Zehra ÇAKICI, Hilal Tuğba ÖRMECİOĞLU, Tuncer Çağrı ÇAKMUR
– Bafra Çetinkaya Köprüsü (Samsun) – İlkay MAŞAT ÖZDEMİR, Hande Nur GÜLEÇOĞLU
– Gümrük Binaları (Trabzon) – Bahar KARAKAŞ, S. Aybike TÜRK

10:15-10:45 Kahve Arası

Oturum Başkanı: Yıldız SALMAN

– Akça Koca Bey Anıt Mezarı (Kocaeli) – Seda KAPLAN ÇİNÇİN, Mehmet ŞENER
– Karamürsel Alp Anıt Mezarı (Kocaeli) – Senem MÜŞTAK, Oya ŞENYURT
– Dumlupınar Zafer Anıtı (Kütahya) – Hızır YIKILMAZ, Seda ŞİMŞEK TOLACI
– Meydan Parkı ve Atatürk Anıtı (Trabzon) – Kader KESKİN
– Kimyager Ahmet Rıza Bey Evi (Adana) – Ayşe DURUKAN KOPUZ
– Eskişehir Şeker Fabrikası Lojmanları (Eskişehir) – Ece Ceren ENGÜR
– Villa Maral (İstanbul) – Aylin AKÇABOZAN
– Caddebostan Tümen Apartmanı (İstanbul) – Emel CANTÜRK
– Sedefadası Kooperatif Konutları (İstanbul) – Ahmet Suvar ASLAN, Ebru Harman ASLAN
– Feneryolu Burç Sitesi (İstanbul) – Emel CANTÜRK
– S. S. Yoncaköy Turizm Sahil Evleri Yapı Kooperatifi (İzmir) – Yarkın ÜSTÜNES

12:00-13:00 Yemek Arası

13:00-15:00 Poster Sunuşları 5

Oturum Başkanı: Hakan SAĞLAM

– Çorlu Devlet Hastanesi Münir Alkan Binası (Çorlu) – Yıldız SALMAN, Ebru OMAY POLAT
– Veremle Savaş Hastanesi (Çorum) – Hasan TAŞTAN
– Trakya Umumi Müfettişlik Binası (Edirne) – H. Burcu ÖZGÜVEN, Tülay CANITEZ, Saygın ALKAN
– Türkiye İş Bankası Yelkenkaya Dinlenme Tesisleri (Kocaeli) – Aynur ÇİFTÇİ
– Hüseyin Avni Aker Stadyumu (Trabzon) – Aslıhan ÖZTÜRK
– Karadeniz Teknik Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi (Trabzon) – Büşra TOPDAĞI YAZICI, Fatih YAZICI
– Ankara Atatürk Lisesi (Ankara) – Haluk ZELEF, H.Okan ÇETİN, Ensar TEMİZEL, Ceren Y. YILDIRIM, N. Murat DÖRTLÜK, Simla ŞANLI
– Kırkpınar Halk Kütüphanesi (Edirne) – Ertan VARLI, Sennur AKANSEL, Onur ŞUTA
– Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Erzurum) – Fatma Zehra ÇAKICI, Tuncer Çağrı ÇAKMUR
– Mevlana Tetkikleri Enstitüsü, İl Halk Kütüphanesi (Konya) – Merve KANAT, Esra YALDIZ
– Pazar 10 Mart Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Rize) – Özge İSLAMOĞLU
– KTÜ Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesi (Trabzon) – Fatih YAZICI, Büşra TOPDAĞI YAZICI
– Zonguldak Halkevi (Zonguldak) – Senem MÜŞTAK
– Artemis Ören (Turban Ören) Tatil Köyü (Balıkesir) – Zeynep TUNA ULTAV, Gökçeçiçek SAVAŞIR
– Çizmecioğlu Motel (Bolu) – Emre GÖNLÜGÜR, Zeynep TUNA ULTAV, Gökçeçiçek SAVAŞIR
– Nur Apartmanı (İzmir) – Gülnur BALLİCE, Beste TEKİN, Damla KESKİN, Ege KURTBAŞ, Eylül AKAY, Ezgi UZ, Fulya ÖZBEY, Gerçek DÜNDAR
– Yapı Kredi Bankacılık Akademisi Bayramoğlu Eğitim ve Konaklama Tesisleri (Kocaeli) – Elifnaz DURUSOY, Melis BİLGİÇ
– Şahin (Antik) Otel (Konya) – Gevher SAYAR, Esra YALDIZ
– Ticaret ve Sanayi Odası (Rize) – Özge İSLAMOĞLU
– Eski Belediye Oteli (Sivas) – Ayşenur COŞKUN
– Kent Müzesi (Samsun) – Ayşe Esra TÜRKEL
– 56 Evler Konutları (Samsun) – Emre Can ESENALP, Gülnur BALLİCE

15:00-15:30 Kahve Arası

15:30-16:00 Tematik Sunuş: “Değişen Kent Bağlamında Samsun ve Kent Kimliği”

Konuşmacı: Derya OKTAY

16.00-17:30 Panel: “Değişen Kent ve Modern Mimarlık Mirası”

Panel Başkanı: Nilüfer BATURAYOĞLU YÖNEY
Konuşmacılar: T. Elvan ALTAN – “Ankara Garı ve Çevresi”
Burak ASİLİSKENDER – “AGÜ Sümer Kampüsü”
Zeren ÖNSEL ATALA – “Tire Kent Merkezi”

18:00 Yemek için hareket

18 Aralık 2016 Pazar

10:00-16:00 Samsun Teknik Gezi

Etiketler

Bir cevap yazın