“Detail Design in Harsh Climates” Sergisi

İTÜ Mimarlık Bölümü “Building Element Design” dersi öğrencilerinin “Detail Design in Harsh Climates” başlığı kapsamında “Antarktika’daki ilk Ulusal Araştırma Merkezi Tasarımı” ile ilgili yaptıkları çalışmaların sergisi 9 Ocak'a kadar görülebilir.

İTÜ Mimarlık Bölümü zorunlu derslerinden olan “Building Element Design” dersi kapsamında öğrenciler zorlu koşullarda bir araştırma merkezi tasarımı üzerine çalışmış, bu bağlamda yapının mimari tasarımına ek olarak yapı elemanı tasarımı ve detay tasarımı önerileri geliştirmişlerdir. Dersin çıktıları olan maket ve çizimlerden oluşan sergi 9 Ocak tarihine kadar İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla Kampüsü’nde ziyaret edilebilir.

Sergi, ders içeriğinde öğrencilere bildirilen senaryo çerçevesinde şekillenen ve belirtilen performans koşullarını sağlaması için tasarlanan işlerden oluşmaktadır. Ders kapsamında verilen ve öğrencilerin yorum, araştırma ve tasarım yeteneklerine bırakılan senaryo metni aşağıdaki gibidir;

“Turkish government has commissioned Building Element Design students to design a research station for the first group of Turkish scientist, to be built in one of the coldest and most arid regions on earth; the Antarctica. The research station is to be used by 7 scientist during the first summer and for the following years, the number is expected to be 25 in summer and 13 in winter. The station demands a moveable system design due to the difficulties of in-situ construction in the region. With regional restraints and
long term impacts in mind, the research station is required to have a sustainable approach with minimum to zero energy usage and carbon footprint.”

Etiketler

Bir cevap yazın