Conversations: “İstanbul’da Bekar Kadın Olarak Yaşamak: Kentin Güvensiz Halleri”

Conversations seminerleri kapsamında 9 Mart 2017 saat 16.30’da sosyolog Ceren Lordoğlu tarafından yapılacak olan sunum İstanbul Çalışmaları Merkezi Ofisi’nde gerçekleşecek.

Özet

Toplumsal cinsiyet ilişkilerinin mekan üzerinden nasıl çeşitlendiği, başkalaştığı ve sürekli olarak birbirlerini nasıl karşılıklı inşa ettiği, coğrafya alanındaki feministler tarafından yapılan en erken gözlemlerden biridir. Bekarlık durumu ise yaşadığımız coğrafyada özellikle Batı’ya göre farklı bir toplumsal konum olarak ele alınmakta ve bekar kadın olmak farklı bir mekan deneyimini beraberinde getirmektedir.

Bu sunumla, İstanbul’un üç farklı ilçesinde (Kadıköy, Bağcılar, Sarıyer), bekar kadınların güvenlik endişesini (fiziksel, ekonomik-sosyal, yaşam tarzına bağlı farklılık-kültürel), bunlarla baş etme yöntemlerinin gündelik hayatlarına nasıl yansıdığını, mekanın bu endişe ve baş etme halinde nasıl rol oynadığını irdelediğim araştırma sonuçlarını paylaşmak ve tartışmak amaçlanmaktadır.

Biyografi

Ceren Lordoğlu 1977 yılında İstanbul’da doğdu. 1999 yılından Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden lisans, 2003 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden yüksek lisans, 2016 yılından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden doktora derecesini almıştır. 2000-2002 yılları arasında ODTÜ Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmış, 1998-2009 yılları arasında Habitat için Gençlik Derneği, Tarih Vakfı, AÇEV gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarında program ve proje koordinatörü olarak görev almıştır. 2012 yılından beri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde uzman olarak çalışmaya devam etmektedir. Akademik ilgileri niteliksel araştırma yöntemleri, feminist coğrafya, toplumsal cinsiyet ve mekan üzerinedir.

Etiketler

Bir cevap yazın