Çocukların Mimarlığı: Block by Block

16-17 Mart tarihlerinde Seferihisar Çocuk Belediyesi’nden 25 çocukla yapılacak atölye çalışmasına paralel gerçekleşecek etkinlikte katılımcılar, çocuk, kamusal alan, katılım ve mimari tasarıma dair tartışmaları zenginleştirecekler.

İsveç Enstitüsü’nün girişimi ile UN Habitat, Block by Block & Seferihisar Belediye’sinin iş birliğinde gerçekleştirilen etkinlik kapsamında yapılacak açık oturum İzmir Mimarlık Merkezi’nde 16 Mart saat 19:00’da yapılacak.

Atölyeye Dair:

16 ve17 Mart tarihlerinde Seferihisar Çocuk Belediyesi’nin 12-15 yaş arası 25 üyesi, Minecraft bilgisayar oyununu İzmir Seferihisar’daki çocuk yaz kampını tasarlamak için kullanacak.

UN-Habitat Block by Block kentlilerin, kentleşme projelerine doğrudan katılımını sağlayan bir vakıf. Genellikle kamusal projelerde sözü olmayan mahallelileri aktif bir şekilde süreçlere dahil etmek için güçlü bir görselleştirme ve iş birliği aracı olarak kullandıkları Minecraft bilgisayar oyunu metodolojilerinin temelini oluşturur.

Atölyenin ana paydaşları İzmir Seferihisar Belediyesi, UN-Habitat Block by Block Vakfı, İsveç Enstitüsü ve Herkes İçin Mimarlık Derneği’dir. Seferihisar Belediyesi uluslararası Cittaslow (Yavaş Kentler) ağına Türkiye’den kabul edilen ilk belediyedir. Türkiye ve yurtdışında kurduğu tohum bankasıyla, yerel kooperatiflerle, çocuklara ve kadınlara odaklanan projelerle ve yenilikçi teknolojileri tarım ve kent yönetiminde kullanmasıyla tanınır.

Stockholm’den Equator Architects, İstanbul’dan DDRLP, ŞANALarch, Emre Senan Tasarım Vakfı ve Herkes İçin Mimarlık Derneği’nin üyeleri ile İzmir’de çalışmalarını sürdüren mimarlar ve akademisyenler iki günlük atölye çalışmasına katılıp, çocuk, kamusal alan, katılım ve mimari tasarıma dair tartışmaları zenginleştirecek.

Çocuklar tarafından üretilen tasarım fikirleri, atölye sonunda konuklar tarafından tartışılacak. Takip eden aylarda, Herkes İçin Mimarlık Derneği ve Cut-Paper üyeleri, mimar Evren Başbuğ ve Seferihisar Belediyesi’nden temsilcilerin danışmanlığında bu fikirleri mimari projelere tercüme edecek.

Çocuk Yaz Kampı’nın inşaatının 2019 yazından önce başlaması hedefleniyor.

İsveç Enstitüsü sayesinde hayata geçen iş birliği, doktor mimar H. Cenk Dereli’nin küratörlüğünde ve Herkes İçin Mimarlık Derneği ile Cut-Paper, İzmr Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrenci tasarım klübü’nün katkısıyla gerçekleşiyor.

Bu proje İsveç Enstitüsü, Un-Habitat, Block by Block ve Seferihisar Çocuk Belediyesi iş birliğidir. İsveç ve Türkiye’den paydaşlar arasında uzun vadeli karşılıklı yaratıcı değişimi amaçlayan “Equal Spaces” programının parçasıdır.

İsveç Enstitüsü

https://si.se/en/

Block by Block Mojang, Microsoft ve UN-Habitat’ın yenilikçi iş birliğidir. 

https://www.blockbyblock.org/about

Equal Spaces
https://si.se/en/events-projects/turkey-equal-spaces-creative-smart-inclusive/tra

Etiketler

Bir cevap yazın